Wygodne okna dachowe – jaki rodzaj okien wybrać

Okna dachowe mają doświetlić pomieszczenia na poddaszu, pozwolić na ich wietrzenie i dać mieszkańcom widok na otoczenie. Wybór rodzaju okien, by były wygodne w obsłudze i spełniały wymagania, zależy między innymi od kąta nachylenia dachu, w którym są zamontowane.

Fot. OKPOL
Fot. OKPOL

Kąt nachylenia dachu

Im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe, by dać odpowiednio dobrą widoczność osobom zarówno stojącym przy oknie, jak i siedzącym przed nim. Dolna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 90-110 cm od podłogi, a górna 170-190 cm. Na dachy o kącie nachylenia od 15 do 90° poleca się okna obrotowe lub wysokoosiowe, na dachy o pochyleniu od 15 do 65° okna uchylno-przesuwne.

 

Fot. OKPOL
Fot. OKPOL

Rodzaje okien dachowych

Okna obrotowe – to bardzo popularne okno, o nieskomplikowanej konstrukcji, jedno z tańszych. Zawias jest umieszczony w połowie długości skrzydła, więc okno można obracać o 180°.  Dzięki łatwemu dostępowi do szyb po obu stronach, użytkowanie i pielęgnacja okna jest proste, intuicyjne i nie wymaga specjalnego sprzętu. Okno obrotowe można stosować przy różnych wysokościach ścianki kolankowej.

Okna mogą mieć dodatkowo siłowniki elektryczne, montowane zarówno w modelach z drewna, jak i PVC – taką ofertę ma firma OKPOL:

https://www.okpol.pl/produkt/isc1-e2/ Dzięki sterowaniu elektrycznemu łatwo obsługiwać okna zmontowane w trudnodostępnych miejscach, wykorzystując do tego pilota lub przełącznik.

 

Okna uchylno-przesuwne – to innowacyjne rozwiązanie firmy OKPOL. Konstrukcja umożliwia płynną regulację uchylenia okna w zakresie 0-30 stopni oraz otwieranie go do poziomu 60 stopni. Dla użytkownika oznacza to swobodę podchodzenia, wyglądania, a nawet wychodzenia przez otwarte okno. Bez problemu też można umyć całą szybę zewnętrzną, będąc w pomieszczeniu.

System okuć umożliwia nie tylko uchylanie okna, ale i bezpieczne odwrócenie skrzydła i jego położenie nad płaszczyzną ościeżnicy, by wygodnie umyć zewnętrzną szybę .

Okna uchylno-przesuwne nie zabierają przestrzeni wewnątrz, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

 

Okna wysokoosiowe – oś obrotu jest umieszczona na 3/4 wysokości ościeżnicy, co zapewnia łatwe i bezkolizyjne użytkowanie okna. Dzięki zastosowanym siłownikom wspomagającym unoszenie, obsługa okna jest bardzo wygodna.

https://www.okpol.pl/produkt/igh-e2-pvc/

Takie okno, gdy jest otwarte, nie wchodzi w powierzchnię pomieszczenia, więc jest polecane do niewielkich pomieszczeń (nie ma zagrożenia uderzenia się w otwarte okno).

 

Okna kolankowe – to połączenie okna dachowego i fasadowego (w ściance kolankowej) jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku popularnych ostatnio domów z dachem bez okapu. Przeszklenia sięgające do podłogi zapewniają optymalne oświetlenie i widoczność – zarówno dla osoby stojącej, jak i siedzącej.

 


 

*Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment