Potrzeby rynku pracy rozmijają się z ambicjami polskiej młodzieży

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, organizator kampanii pod hasłem „Zawód Przyszłości Dekarz”, działa na rzecz promocji kształcenia zawodowego młodzieży w kierunku dekarstwa. „Zawodówka” jest passe! – stwierdza wielu młodych ludzi, a do kształcenia pozostałych brakuje nauczycieli. Jak zatem zapobiec zapaści na rynku usług rzemieślniczych?

zawod_przyszlosci-dekarz_sllider_2019_sierpien

Klasy dekarskie są już rzadkością w szkołach branżowych, dotychczasowy brak wsparcia ze strony organów administracji państwowej dla kształcenia zawodowego spowodował, że samorządy inwestują środki głównie w funkcjonowanie szkół ogólnokształcących. Dzięki zaangażowaniu członków Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy w lokalną promocję zawodu, a także bezpośrednio w jego nauczanie, możemy cieszyć się z kolejnych absolwentów klas dekarskich m.in. Białymstoku czy Biłgoraju. To wciąż jednak tylko kropla w morzu potrzeb, a sytuacja na rynku pracy jest bliska stanu krytycznego!

ZPD_logoZespół Szkół Technicznych w Toruniu z entuzjazmem włączył się do wspólnych działań z PSD w ramach kampanii „Zawód Przyszłości Dekarz”. Czas rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 zweryfikował jednak plany dyr. Agnieszki Jankowskiej, a do klasy dekarskiej zgłosiło się zaledwie dwóch chętnych uczniów. Wydział Edukacji Miasta Torunia, które objęło patronatem honorowym kampanię, zdecydował o likwidacji kierunku ze względów ekonomicznych, nie dając szans na pozyskanie kolejnych uczniów w rekrutacji uzupełniającej.

Jest szansa, że ktoś jednak pójdzie po rozum do głowy i zechce zostać dekarzem –  argumentuje Łukasz Staniszewski, wiceprezes kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. – To może nie jest lekka praca, ale za to dająca dobre wynagrodzenie i dużą liczbę zleceń. Wydaje mi się, że miasto popełniło spory błąd decydując pochopnie o likwidacji klasy dla przyszłych dekarzy. Informacje o podobnych sytuacjach docierają do PSD także z innych placówek w Polsce, lecz w części z nich udaje się stworzyć co najmniej klasę wielozawodową, gdzie wykształcimy po kilku młodych dekarzy.

Dostajemy kolejne zgłoszenia i prowadzimy rozmowy ze szkołami, które mają potencjał by otworzyć klasę dekarską – mówi Artur Bednarski z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Zależy nam na promocji tego kierunku, dlatego w ramach projektu „Zawód Przyszłości Dekarz” oferujemy wiele profitów dla uczniów chętnych kształcić się na dekarza. Stypendia za wyniki w nauce, certyfikowane szkolenia specjalistyczne pod okiem ekspertów branży budowlanej i wyjazdy do fabryk producentów materiałów dachowych to tylko część z nich. Zachęcamy też uczniów do startu w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy, gdzie najlepsi zdobędą bilet na wyjazd na Mistrzostwa Świata w 2020 r., odbywające się tym razem w Chinach. Dla niektórych może to być podróż życia. – dodaje Artur Bednarski.

 

Żródło Polskie Stowarzyszenie Dekarzy

logo_psd

Udostępnij ten wpis

Post Comment