Jubileuszowa BUDMA 2016 – podsumowanie

W dniach 2-5 lutego odbyły się w Poznaniu największe targi budowlane w Polsce – BUDMA 2016. BUDMA to nie tylko targi, to ogromne 4-dniowe wydarzenie branżowe – ok. 800 wystawców, tysiące zwiedzających, setki wykładów, konferencji, spotkań branżowych, turnieje i mistrzostwa dla zawodowców oraz konkursy i zabawy dla zwiedzających. Do tego setki nowości i absolutne rynkowe premiery, dostępne w sprzedaży dopiero po BUDMIE, oraz ogromne wystawy niezliczonych produktów, które nie sposób obejrzeć w ciągu jednego dnia. W tym roku, to spektakularne wydarzenie było jednocześnie wydarzeniem jubileuszowym – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA świętowały 25 jubileusz.

Blachodachówka modułowa Murano firmy BUDMAT. Fot. ABC-MEDIA
Blachodachówka modułowa Murano firmy BUDMAT. Fot. ABC-MEDIA

Nowości rynkowe zawsze cieszą się na targach największym zainteresowaniem, w szczególności zaś produkty, których jeszcze nie ma w sprzedaży. W Poznaniu zobaczyć można było absolutne rynkowe premiery –  produkty które dopiero pojawią się na rynku. Dzięki wprowadzonemu po raz drugi programowi Klub Premier BUDMA, mogliśmy zobaczyć m.in. wchodzące na rynek produkty takich marek jak Blachy Pruszyński (płyty warstwowe w okładzinach metalowych z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej PUR/PIR), BUDMAT (blachodachówka modułowa Murano, którą wyróżnia niepowtarzalny kształt: pięć płaskich powierzchni z widocznymi wzdłużnymi wzmocnieniami oraz sześcioma wypukłymi falami to niespotykany do tej pory design wśród blaszanych pokryć), MOL (Markiza Adagio Country),  Pol-Skone (Okno EC 90 EI3D – drewniane okno spełniające restrykcyjne wymogi przeciwpożarowe), Renson (Zadaszenie tarasowe RENSON Camargue – połączenie konstrukcji aluminiowej z zadaszeniem obracającym się o 150 stopni, zbudowanym ze skrzydeł aluminiowych, zaprojektowanych w taki sposób aby woda odprowadzana była na boki zadaszenia w kierunku kolumn) czy Raiko (blachodachówka modułowa Quales).


Zobacz zdjęcia: BUDMA 2016 w obiektywie

VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego. Fot. ABC-MEDIA
VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego. Fot. ABC-MEDIA

Jak co roku BUDMA obfitowała w szereg ważnych wydarzeń branżowych i ciekawych wykładów. W ramach Dni Inżyniera, współorganizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa,  Polską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Instytut Techniki Budowlanej, omawiano m.in. aktualne zmiany w przepisach budowlanych, wymagania w zakresie energooszczędności w budownictwie, zmiany w regulacjach europejskich związane z oznakowaniem CE. Najnowsze zmiany w przepisach budowlanych (od maja 2015 do stycznia 2016) oraz projektowane zmiany omawiane były również na konferencji zorganizowanej przez Fundację Wszechnicy Budowlanej. Z kolei tak ważny dziś temat energooszczędności rozwinięty został szczególnie podczas VII Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego, współorganizowanego przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. Na Forum poruszono m.in. takie zagadnienia jak ekologiczne budownictwo drewniane w standardzie pasywnym, ekonomiczne korzyści budynków pasywnych, czy także rewitalizacja istniejących budynków do standardu pasywnego.

Gratką, szczególnie dla architektów i projektantów, było Forum Architektury, zorganizowane przez MTP oraz Izbę Architektów, w ramach którego odbyły się spotkania ze światowej sławy architektami, jak Zvi Hecker, izraelski architekt polskiego pochodzenia, który zaprezentował temat „The House as the City” czy niezwykle utalentowany, jeden z najbardziej nagradzanych architektów tzw. młodego pokolenia, Robert Konieczny, a także laureat ponad 30 nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, Tomasz Konior.

Forum ZIelonej Infrastruktury DAFA. Fot. ABC-MEDIA
Forum ZIelonej Infrastruktury DAFA. Fot. ABC-MEDIA

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się również Forum Zielonej Infrastruktury, zorganizowane przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Wśród „zielonych tematów” znalazło się wiele interesujących aspektów, jak: Poprawne projektowanie i realizacja dachu zielonego w oparciu o Wytyczne FLL, na przykładzie realizacji dachów i ścian zielonych w Niemczech (Haiko Schmidt), a także takie zagadnienia jak: błędy i konsekwencje wadliwego projektowania i wykonania dachu zielonego, praktyczne omówienie modeli dachów zielonych, w tym dachów skośnych, czy prawidłowa izolacja wodochronna pod zielone dachy.


Więcej na temat: Forum Zielonej Infrastruktury DAFA – relacja


Ważnym wydarzeniem dla branży dekarskiej a zarazem gratką dla zwiedzających targi były Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Medale i nagrody w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy wręczono podczas XV Kongresu PSD. Na zdj. zwyciezcy w kategorii Dach Metalowy: Artur Falkowski i Patryk Żukowski oraz ich menotr Kamil Muszyński. Fot. ABC-MEDIA
Medale i nagrody w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy wręczono podczas XV Kongresu PSD. Na zdj. zwyciezcy w kategorii Dach Metalowy: Artur Falkowski i Patryk Żukowski oraz ich menotr Kamil Muszyński. Fot. ABC-MEDIA

W tegorocznych zmaganiach, podczas których drużyny młodych dekarzy rywalizowały w trzech kategoriach: dach stromy, dach metalowy i dach płaski, wyłoniono zwycięzców, którzy w październiku będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy, które w tym roku odbędą się w Polce – w dniach 26-29 października w Warszawie.


Więcej na temat: PSD na BUDMIE 2016 – Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy oraz XV Kongres PSD


O tytuł Mistrza Polski na oczach zwiedzających walczyli nie tylko młodzi dekarze, ale również parkieciarze – Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zorganizowało VIII Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Zwycięzcy, Michał Kwietniewski – mistrz Polski i Marcin Wożniak – wicemistrz Polski, będą reprezentować polskich parkieciarzy na Mistrzostwach Europy we Włoskim Bolzano. Podczas BUDMY poznaliśmy również nowego Mistrza Polski Montażu Wykładzin, którym został Jerzy Marczak, reprezentujący firmę Multicontract. Mistrzostwa Polski Montażu Wykładzin zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy.

Swoje umiejętności zaprezentowali również płytkarze podczas pokazu nowoczesnych technik montażu okładzin ceramicznych.

Turniej Budowlany Złota Kielnia. Fot. ABC-MEDIA
Turniej Budowlany Złota Kielnia. Fot. ABC-MEDIA

Po raz kolejny w ramach targów BUDMA odbył się Turniej Budowlany Złota Kielnia – młodzi zdolni uczniowie szkół budowlanych zmagali się w kategoriach:

– Montaż systemów suchej zabudowy – najlepszy okazał się Piotr Zawadzki z Zespołu Szkół Nr 1 w Mińsku Mazowieckim,

– Wykonywanie robót malarskich i tapeciarskich – zwyciężył Marek Gołembiewski z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie,

– Wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych –  zwyciężył Artur Wycik z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach,

– Wykonywanie robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych – zwyciężył Krzysztof Torba – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli,

– Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich – zwyciężył Kamil Łupkowski – Zespół Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu.

Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA

Najlepszy finalistą został Artur Wycik z Zespołu Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach. Tytuł najlepszego praktyka zdobył Marek Gołembiewski z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie. Zaś miano najlepszej szkoły uzyskał Zespół Edukacyjny “Blok” w Toruniu.

W ramach Turnieju rozgrywany jest konkurs Młody Malarz Roku Dekoral Professional 2016. Zwycięzca, Marek Gołembiewski z Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, otrzymał atrakcyjne nagrody, tj. pistolet natryskowy Easy Max WP II marki Graco, akumulatorową wkrętarkę do suchej zabudowy DWC 18-4500 marki Festool, zestaw narzędzi malarskich Dekoral Gold, a także zaproszenie na szkolenie z zakresu stosowania wyrobów PPG Deco Polska, organizowane przez Akademię Techniczną PPG Deco.


Przeczytaj również: Młody Malarz Roku 2016: O tych malarzach jeszcze usłyszycie!


W ramach interaktywnego pokazu Monteriada, zorganizowanego przez Związek Polskie Okna i Drzwi, zaprezentowano dobre praktyki montażu okien, drzwi, bram i osłon z wykorzystaniem nowoczesnych technik montażowych, mocowań oraz narzędzi parkieciarzy

Ciekawe wydarzenia, pokazy, turnieje i zabawy miały też miejsce na stoiskach – np. pokazy aplikacji powłok dekoracyjnych na stoisku firmy Sto. Zaprezentowano w ten sposób m.in. proces uzyskiwania efektu rdzy na ścianie.

Pokaz aplikacji powłok dekoracyjnych firmy Sto - efekt rdzy na ścianie. Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA
Pokaz akplikacji powłok dekoracyjnych Sto - efekt rdzy na ścianie. Fot. ABC-MEDIA
Pokaz akplikacji powłok dekoracyjnych Sto – efekt rdzy na ścianie. Fot. ABC-MEDIA

Przeczytaj również: Sto na targach Budma 2016 – podsumowanie


Na stoisku firmy Röben można było „zmierzyć się” z Marcinem Gortatem – zrobić sobie zdjęcie a następnie udostępnić je na Fanpage’u i zdobyć ciekawe nagrody. Dodatkową atrakcją był specjalny quiz wiedzy o produktach marki Röben oraz najlepszym polskim koszykarzu, który jest nowym ambasadorem marki Röben w 2016 roku.

Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA

Przeczytaj również: Firma Röben na targach BUDMA 2016


Z kolei firma Boramax sprawdzała wydajność pistoletowej pianki montażowej o zwiększonej wydajności Boramax 65 w porównaniu z produktem konkurencji. Pianka BORAMAX 65 wystarczyła na aplikację aż 83 wężyków piany, zaś dzięki zastosowaniu pianki konkurencyjnej marki uzyskano 39 wężyków.

Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA
Fot. ABC-MEDIA

 

W tym roku 18 produktów otrzymało Złote Medale MTP:

– Farba elewacyjna StoColor Dryonic firmy Sto,

– Seria młotów udarowo-obrotowych sds-max z silnikami bezszczotkowymi: DH45ME, DH45MEY, DH52ME, DH52MEY firmy Hitachi Koki Co. Ltd,

– Technologia Holz100 – Thoma Holz GmbH,

– Nowa blachodachówka modułowa Murano firmy BUDMAT,

– System szalunkowy RHiNO,

– Zespolony strop gęstożebrowy VECTOR® – Konbet Poznań,

– Okno EC 90 EI 30 – POL-SKONE,

– Okno drewniano-aluminiowe Ultratherm Ultima – Bracia Bertrand,

– Drzwi wewnętrzne wejściowe GRADARA – ENTRA,

– Ścienna chłodnicza płyta warstwowa FRIGOTHERM 1003BC – ArcelorMital Construction Polska,

– Brama garażowa segmentowa PRIME – WIŚNIOWSKI,

– Napęd elektryczny typu PortaMatic – HÖRMANN,

– Przesuwne bramy przeciwpożarowe firmy TORTEC typ FST 30 – zgłaszający: HÖRMANN,

– Drzwi stalowe KMT Plus 75 passiv z ościeżnicą passiv – KRAT- MET,

– Radioodbiornik FLEX + Programator GALACTIC – DTM System,

– Jednostka wentylacyjna Zehnedr ComfoAir Q 350 – Zehnder Polska,

– Kratka chodnikowa EcoRaster Bloxx – GalaProdukt,

– Folia wytłaczana z innowacyjnym systemem łączenia GXP Plus i GXP Dren – GRILTEX Polska


Więcej na temat: Złote Medale MTP BUDMA 2016


Zobacz: BUDMA 2016 w obiektywie

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment