Wyposażenie podczas spawania, czyli niezbędnik spawacza

Spawacz, podczas wykonywania pracy, jest narażony na działanie wielu czynników, które mogą spowodować wypadek. Są to przede wszystkim różnego rodzaju pyły, promieniowanie ultrafioletowe, odpryski metali, a nawet możliwość porażenia elektrycznego. Żeby tego rodzaju sytuacji uniknąć, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria spawalnicze, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort w trakcie wykonywania pracy. Inny sprzęt będzie wymagany w przypadku spawania łupkowego, inny natomiast okaże się niezbędny podczas spawania gazowego.

Fot. pexels.com
Fot. pexels.com

Spawanie łupkowe – co warto mieć?

Podstawowy sprzęt do spawania łupkowego to spawarka transformatorowa. Urządzenie zasilane jest za pomocą kabla, dlatego bardzo ważne jest, żeby kabel był wyposażony w uziemiający przewód ze szczypcami. Tego rodzaju spawarkę chwyta się za pomocą uchwytu elektrody. Warto posiadać kilka zapasowych elektrod, bo jest to część, którą należy od czasu do czasu wymienić. Inne akcesoria spawalnicze, które przydadzą się podczas spawania łupkowego, to cięgi zaciskowe oraz metalowa szczotka.

Spawanie gazowe – niezbędne akcesoria

Podstawowe akcesoria spawalnicze niezbędne do spawania gazowego, to butle gazowe. Należy wybierać modele, które są wyposażone w reduktor oraz manometr. Tego rodzaju udogodnienia, informując o aktualnym ciśnieniu gazu, znacznie usprawnią pracę. Zamiast uchwytu elektrody, takiego jak w spawarkach transformatorowych, egzemplarze gazowe mają specjalny palnik, połączony z butlą za pomocą węża. Dodatkowo, posiadają również spoiwa. Cały mechanizm można uruchomić za pomocą zapalniczki lub palnika. Podczas korzystania ze spawarki gazowej przyda się również imadło oraz papier ścierny.

Odzież ochronna – niezastąpiona podczas spawania

Jednym z najważniejszych akcesoriów spawalniczych jest odzież ochronna. To właśnie ona pozwala skutecznie zabezpieczyć twarz i ręce oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy. Warto zaopatrzyć się w specjalistyczne rękawice robocze, które pozwolą uniknąć oparzenia. Z kolei na twarz najlepiej założyć maskę ochronną. Na rynku dostępne są modele, które zasłaniają całą twarz i mają jedynie wydzieloną szybkę na oczy. To dużo lepsze rozwiązanie niż korzystanie jedynie z okularów ochronnych, które wprawdzie osłaniają oczy, ale nie chronią dostatecznie pozostałej części twarzy. Należy również pamiętać o gumowym obuwiu oraz bawełnianej koszuli z wysokim kołnierzem.

Podczas spawania, najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie pracownika. Żeby mu je zapewnić, należy go wyposażyć w odpowiednie akcesoria spawalnicze, których szeroki wybór można znaleźć na tej stronie sklepu internetowego.


* Artykuł sponsorowany

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment