Projektowanie tarasu – dlaczego warto skorzystać z usług fachowca

Z projektowaniem przestrzeni wokół domu jest trochę jak z przeziębieniem – niby można się leczyć w domu, ale potrzebna jest odpowiednia diagnoza, a wizyta lekarska może zdecydowanie przyspieszyć proces powrotu do zdrowia i zminimalizować ryzyko powikłań. Dlatego, zamiast samemu próbować zgłębić różnice pomiędzy gresem a grysem, stylem skandynawskim a śródziemnomorskim, warto skorzystać z usługi doświadczonego specjalisty – projektanta tarasów.

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Jak się za to zabrać? Przedstawiamy kilka etapów, za które osobisty doradca z portalu e-otoczenie: https://e-otoczenie.pl/dowiedz-sie-wiecej będzie odpowiedzialny podczas realizacji aranżacji tarasu.

Przed wykonaniem projektu tarasu

Taras, razem z podjazdem czy ogrodem, stanowią niezwykle ważne elementy otoczenia każdego domu. Świadczą o upodobaniach estetycznych mieszkańców, są zaproszeniem na teren posesji oraz mogą mieć wpływ na finalne postrzeganie wyglądu całej przestrzeni. Ważne, aby były dopasowane stylistycznie do bryły budynku, ale także do ukształtowania terenu czy funkcji, którą będą pełnić. Wykształcony oraz doświadczony specjalista dokona oceny zarówno architektury, jak i otoczenia i doradzi najwłaściwsze rozwiązania stylistyczne oraz techniczne. Konsultacja z fachowcem pozwoli uniknąć nieprzewidzianych kosztów czy ewentualnych poprawek. Wyspecjalizowany doradca doskonale zna specyfikę poszczególnych płyt tarasowych, kostek brukowych oraz palisad. Dobrze wie, które surowce najlepiej sprawdzą się na schodach, a które przy aranżacji tarasu czy parkingu. Zwróci uwagę na wytrzymałość poszczególnych materiałów oraz ich specyfikację techniczną.

Wprowadzanie zmian podczas projektowania tarasu

Rozważając wszelkie niezbędne prace projektowe i wykonawcze na tarasie, warto skorzystać z usługi projektowania z pomiarem. Umożliwia ono spotkanie doświadczonego projektanta z klientem na terenie budowy. Wizyta specjalisty pozwoli na poznanie indywidualnych preferencji zleceniodawcy odnośnie każdego szczegółu projektu oraz wykonanie stosownych i precyzyjnych pomiarów. Jeżeli projekt z jakiegoś względu okaże się niewyczerpujący lub niesatysfakcjonujący, fachowiec weźmie pod uwagę wszelkie sugestie i uwzględni je, nanosząc niezbędne poprawki do projektu. Zacieśnienie współpracy pomiędzy projektantem a klientem może zdecydowanie usprawnić przebieg późniejszej realizacji. W pracy projektanta niezmiernie istotne jest szczegółowe poznawanie gustów oraz oczekiwań zleceniodawcy, aby realizacja była zgodna z oczekiwaniami klienta, profesjonalna i satysfakcjonująca. Uzgodnienie wszelkich szczegółów osobiście pomaga wyeliminować ryzyko błędu wynikającego z niedomówień, a w efekcie obniżyć koszt realizacji.

W trakcie pracy – kolejne etapy aranżacji tarasu

Kolejnym elementem pracy nad aranżacją tarasu jest przystąpienie do realizacji zaakceptowanego przez klienta projektu. Na tym etapie wręcz konieczne jest skorzystanie z pomocy fachowców – doświadczeni i właściwie przeszkoleni brukarze znają aktualne technologie montażowe, potrafią ocenić stan podłoża oraz specyfikę wybranego asortymentu i, co niezmiernie istotne, dysponują fachowym sprzętem. Skorzystanie z takiego zaplecza zauważalnie redukuje koszty pracy i znacznie skraca jej czas. Pozwala także uniknąć ewentualnych błędów wykonawczych. Krzywo bądź nierównomiernie położona kostka brukowa lub płyty, nawet najpiękniejsze, zamiast cieszyć oko, będą jedynie przypominać o lukach w projekcie. Ważne, aby nie dopuścić do takiego stanu, gdyż wymiana nieodpowiednio ułożonej nawierzchni jest trudna i kosztowna, a przecież może być absolutnie zbędna.

Ostateczny kształt – ciekawe pomysły na aranżację tarasu

Interesującym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie różnych materiałów na tarasie. Na przykład płyty tarasowe, stopnie schodowe i palisady utrzymane w jednej granitowej tonacji, a różniące się jedynie fakturą pięknie kontrastują z jasnymi otoczakami z włoskiego marmuru. Warto również pomyśleć o wprowadzeniu roślin na taras. Na rynku dostępny jest szeroki wybór donic ozdobnych, skrzynek balkonowych oraz garsonier. Stworzą one ciekawą formę na tarasie i optycznie go podzielą, a odpoczynek w otoczeniu kwiatów czy krzewów będzie znacznie przyjemniejszy. Także na tym etapie konsultacja ze specjalistą może okazać się nieoceniona. Warto wspomnieć projektantowi o planach zagospodarowania tarasu, aby uniknąć ewentualnych niedogodności.

Prywatna strefa relaksu na tarasie

Taras pełni funkcję przedsionka domu, ale można też na nim przesiadywać godzinami i po prostu miło spędzać czas. Przy rozległych tarasach o dużej powierzchni dobrze jest pomyśleć o wydzieleniu  osobnych przestrzeni: do pracy, jedzenia, opalania, relaksu i dostosować je do pełnionych funkcji. Co sprawdzi się przy aranżacji? Obok wspomnianych wyżej roślin mogą to być wszelkie meble ogrodowe, drewniane podesty, miękkie poduchy, ale też oświetlenie. Umiejętnie rozstawione lampiony, a nawet świece pomogą zbudować na tarasie magiczny klimat i umilą spędzanie czasu.

Niezależnie od planów oraz zasobności portfela, warto powierzyć projekt oraz jego realizację fachowcom. Kompleksowa wiedza i doświadczenie, którymi dysponują, są nie do przecenienia i pozwolą zaoszczędzić nie tylko czas czy pieniądze, ale też nerwy podczas realizacji projektu tarasu.


*Artykuł sponsorowany

 

Udostępnij ten wpis

1 Komentarz - Napisz komentarz

  1. Żeby wszystko (taras, architektura i otoczenie) do siebie pasowało. I żeby móc odpoczywać komfortowo :)
    kostkabrukowa.buszrem.pl/projects/plyty-tarasowe/

    Odpowiedz

Post Comment