Ochronne obuwie robocze: jak wybrać to odpowiednie?

Gdyby Chuck Norris nie miał odpowiednich butów, jego popisowe kopniaki z półobrotu nie byłyby tak skuteczne oraz bezproblemowe. A to tylko jeden z przykładów na to, jak ważne dla efektywnej i bezpiecznej pracy jest właściwe ochronne obuwie robocze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

 

Fot. Blaklader
Fot. Blaklader

Obie ludzkie stopy składają się w sumie z 52 kości, co stanowi aż 1/4 kości w całym ciele. Gdy dodamy do tego ponad 200 mięśni o łącznej długości przekraczającej 11 m oraz ponad 3 km nerwów, nikt nie powinien mieć wątpliwości, jak ważna jest ochrona tych części ciała. Zwłaszcza, gdy wykonuje się intensywne prace fizyczne, nierzadko w wymagających warunkach. Dlatego w Europie wprowadzona została norma EN ISO 20345, określająca podstawowe oraz dodatkowe wymagania dla bezpiecznego obuwia roboczego. Jakie kwestie są w niej brane pod uwagę?

 

To, czego potrzebujesz

Obuwie klasy „S”, czyli właśnie obuwie ochronne, podzielone jest na kilka grup, skategoryzowanych według właściwości, które muszą posiadać zaliczane do nich produkty. Szczegółowo opisane parametry pozwalają dopasować buty do każdego rodzaju aktywności użytkownika – od prac ogrodowych czy porządkowych, przez warsztatowe i remontowe, aż po ciężkie roboty budowlane w terenie.

Buty za kostkę z dodatkowymi elementami odblaskowymi zapewniają niezbędną ochronę, szczególnie podczas prac wykonywanych w warunkach zewnętrznych. Fot. Blaklader
Buty za kostkę z dodatkowymi elementami odblaskowymi zapewniają niezbędną ochronę, szczególnie podczas prac wykonywanych w warunkach zewnętrznych. Fot. Blaklader

– Wybierając odpowiednie obuwie należy więc przeanalizować, jakiego rodzaju zagrożenia mogą wystąpić w przypadku danego użytkownika – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader. – Stłuczone palce, przygniecenia oraz urazy od spadających elementów czy przejeżdżających pojazdów, wylane na stopę chemikalia, poślizgnięcia albo rany i urazy od wystających elementów – to lista najpowszechniejszych niebezpieczeństw, z którymi spotykają się osoby poszukujące profesjonalnego obuwia ochronnego.

 

Krok po kroku do (bezpiecznego) celu

 Projektanci  stosują wiele sposobów, by odpowiednio zabezpieczyć przed urazami użytkowników. Do najpowszechniejszych należą noski wykonane z aluminium czy stali, chroniące palce stóp przed przygnieceniem. – Dobór materiału jest istotny nie tylko ze względu na jego wytrzymałość, ale także właściwości termoizolacyjne – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski  i wyjaśnia: – Przy pracy w bardzo niskich temperaturach, metalowe noski mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do odmrożeń palców. 

Dzięki projektantom Blaklader nie trzeba rezygnować z bezpieczeństwa, by nosić stylowe obuwie robocze. Fot. Blaklader
Dzięki projektantom Blaklader nie trzeba rezygnować z bezpieczeństwa, by nosić stylowe obuwie robocze. Fot. Blaklader

Z drugiej strony, przy ekstremalnie wysokich temperaturach podłoża, na  przykład podczas kładzenia asfaltu, specjalne właściwości termoizolacyjne musi zapewniać także podeszwa. Najczęściej posiada ona także dodatkową warstwę, wykonana z mocnych tekstyliów lub nawet metalu, chroniącą przed przebiciem gwoźdźmi lub innymi wystającymi z podłoża, ostrymi elementami.

W przypadku podeszwy istotna jest także jej odpowiednia rzeźba, zapewniająca pewną przyczepność. Będzie ona inna w przypadku butów do pracy na betonowych posadzkach w hali czy butów przeznaczonych do prac na luźnym, kamienistym gruncie. W wielu miejscach pracy kluczowa jest również antystatyczność podeszwy, czyli ESD (Electro Static Discharge). – Wyładowania ESD kojarzą się z występującym niekiedy, nieszkodliwym dla człowieka ale jednak nieprzyjemnym przeskakiwaniem iskry, gdy dotykamy różnych przedmiotów – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Niestety, wyładowania te mogą prowadzić do uszkodzeń czułych elementów elektronicznych, takich jak mikroprocesory czy głowice dysków twardych, a także do zapłonu łatwopalnych oparów i innych substancji, unoszących się w miejscu pracy.

 

Sandały ochronne z podnoskiem aluminiowym to propozycja dla tych, którzy poszukują lekkiego i przewiewnego obuwa zapewniającego bezpieczeństwo w całodziennej pracy. Fot. Blaklader
Sandały ochronne z podnoskiem aluminiowym to propozycja dla tych, którzy poszukują lekkiego i przewiewnego obuwa zapewniającego bezpieczeństwo w całodziennej pracy. Fot. Blaklader

Pewne oparcie

 Wpływ na bezpieczeństwo użytkownika mają również takie właściwości i detale jak antypoślizgowość podeszwy, usztywnienia pięty i kostki, odblaskowe elementy na powierzchni buta oraz jej odporność na działanie niektórych chemikaliów. Nie można jednak zapominać, że o bezpieczeństwie decyduje również komfort i wygoda użytkowania obuwia. Stąd warto zwracać uwagę na nieprzemakalność konstrukcji czy system zapinania.

Dobre obuwie uwzględnia również kwestie ortopedyczne, w przeważającej mierze związane z właściwościami podeszwy – podkreśla Grzegorz Marcinkowski. – Niezwykle istotne jest, by but zapewniał właściwy rozkład masy użytkownika, stabilność w całym procesie wykonywania kroku, a także zachowanie naturalnej absorpcji wstrząsów.

Poszukując więc odpowiedniego obuwia ochronnego warto pamiętać, jak wiele kwestii wiąże się z wyborem właściwej propozycji. Dokładnie sprawdzone i dopasowane do potrzeb użytkownika buty będą niezwykle istotnym narzędziem w codziennej pracy, pomagając wykonać w niej niejeden siedmiomilowy krok.

 

www.blaklader.pl

 


Firma Blaklader to szwedzki producent wysokiej jakości odzieży roboczej. Od ponad 60 lat dostarcza profesjonalistom ubrania przystosowane do pracy w najróżniejszych warunkach – od niewielkich warsztatów po ekstremalne miejsca takie jak kopalnie czy platformy wiertnicze. Renomę marki zbudowało połączenie wyjątkowej trwałości, funkcjonalności i estetyki produktów Blaklader z szybką i nastawioną na klienta obsługą serwisową.

Odzież i akcesoria Blaklader są dostępne w 16 krajach. Polski oddział firmy został uruchomiony w 2019 roku.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment