Jakie pokrycia dachowe wybierają Polacy? Jakie dachy podobają się im najbardziej i jaka jest ich wiedza na temat dostępnej na rynku oferty – różnego rodzaju modeli dachówek i innych pokryć dachowych oraz dodatkowych elementów do budowy dachu? Przedstawiamy wnioski z badania „Pod pewnym dachem 2019”, przeprowadzonego przez portal superdekarz.pl w okresie listopad 2019 – styczeń 2020.
W badaniu „Pod pewnym dachem” wzięły udział osoby, które już są właścicielami domu lub w przeszłości budowały dom, a także osoby, które planują budowę w przyszłości. Celem badania (ankieta on-line) było sprawdzenie, m.in. kto ma ostateczny wpływa na wybór rodzaju dachu oraz ekipy dekarskiej, jakie decyzje podejmują inwestorzy i co nimi kieruje, a także jaki jest ich poziom świadomości dotyczący zakupów innych elementów dachowych oraz otwartość na technologie pozwalające na oszczędzanie energii.
Kto i co wpływa na nasze decyzje?
Wśród posiadaczy domu aż 78% podjęło decyzję o wyborze pokrycia dachowego samodzielnie lub w porozumieniu z partnerem, a 19% skłoniło się do propozycji firmy dekarskiej lub budowlanej.
Na wybór ekipy dekarskiej w największym stopniu wpływ miały rekomendacje znajomych (37%), ale równie ważna była dobra oferta i wrażenie, jakie zrobiła firma podczas spotkania (23,3%). Na pytanie „Co miałoby dla Ciebie największe znaczenie przy wyborze ekipy kładącej dach”, osoby planujące budowę odpowiedziały odwrotnie: doświadczenie w kładzeniu danego typu pokrycia dachowego (46,2%), a na drugim miejscu polecenie znajomych (35,4%). Zdecydowana większość tej grupy respondentów (75,4%) przy wyborze dekarza brałaby pod uwagę posiadane przez dekarza nagrody i certyfikaty udzielane przez producenta materiałów dachowych. Deklarują oni, że zakup materiałów budowlanych wolałaby zlecić firmie dekarskiej (54%), niż dokonywać ich samodzielnie.
Jakie dachy wybieramy?
Wśród osób posiadających domy 32% posiada dach kryty dachówką ceramiczną, 25% blachodachówką, na trzecim miejscu 15,6% eternitem (to prawdopodobnie właściciele starszych domów, które potencjalnie wymagać będą wymiany pokrycia dachowego). To nieco inny wynik niż ten opublikowany w opracowaniu „Rynek pokryć dachowych w Polsce – Prognozy rozwoju na lata 2018-2021″, gdzie ankietowanymi byli przedstawiciele firm dekarskich. Zadeklarowali oni, że w ostatnim roku budujący wybierali blachodachówkę (44%), a za nią dachówkę ceramiczną (39%).
Wśród osób, które jeszcze nie posiadają własnego domu, 66% wybrałyby dach dwuspadowy, wielospadowy 20% a płaski ok 10%. Ta grupa deklaruje również, że poszukiwania produktów na swój dach rozpoczęłaby najpierw od blachodachówki (40%) i nieznacznie mniej, bo 39% – od dachówki ceramicznej.
Modna czerń z połyskiem
Co w głównej mierze zadecydowało o wyborze materiału na pokrycie dachu? Można by podsumować: jesteśmy praktycznymi estetami. Na pierwszym miejscu znalazła się bowiem stylistyka – końcowy efekt pasujący do projektu domu (34,4%), dalej relacja jakości do ceny (30%) oraz kolor i wykończenie pokrycia (21,1%).
Odpowiedzi na pytanie „W jakim kolorze jest twój dach?” potwierdzają, że lubimy modną szarość i czerń (48,9%), ale zamiłowanie do tradycji nie mija – czerwony dach posiada (22,2%) a brązowy (15,6%). Podobne wyniki pokazują preferencje osób, które planują budowę domu: 43,1% wybrałoby dach w kolorze szarym, 20% czarnym, a w tradycyjnym czerwonym lub brązowym ok 24%
Jakie dachy podobają się nam najbardziej? Większość zwraca uwagę na lekko błyszczącą dachówką (43,3%), nieco mniej na matową (32,2%), a na dach płaski wskazało 8,9% ankietowanych. Na dachach skośnych najbardziej podoba nam się nowoczesna dachówka płaska (32,2%), potem holenderka płaska i tradycyjna karpiówka (po ok. 22%).
Akcesoria dachowe
Przystępując do budowy myślimy głównie o materiale, kolorze i stylistyce, natomiast niewidoczne elementy dachu często pozostają w tyle naszych rozważań. Potwierdzają to odpowiedzi. Zdecydowana większość, bo 71% wybrało rodzaj ocieplenia, 62% folię lub membranę paroprzepuszczalną, natomiast w małym stopniu wybieramy rodzaj izolacji nakrokwiowej, oraz papy bitumicznej i membrany syntetycznej – w przypadku płaskich dachów, pozostawiając wybór w gestii wykonawcy.
Trudny do wykonania, ale oddających mistrzostwo dekarza dach z woli okiem oraz ozdoby dachowe posiada zaledwie 8% ankietowanych.
Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, ponad 54% nie posiada zabezpieczeń przeciwśniegowych, co być może można tłumaczyć coraz rzadszymi opadami śniegu w Polsce. Jednak aż 49% ankietowanych twierdzi, że nie posiada stopni kominiarskich, co dziwi z uwagi na niezbędność tego elementu dachu do przeglądów kominiarskich (wymaganych przez ubezpieczycieli budynków) czy innych prac montażowych (np. anten, solarów) a także konserwacji dachów skośnych.
Technologie i utrzymanie dachu
Czy jesteśmy otwarci na nowe technologie i energooszczędne rozwiązania? Rosnące ceny energii elektrycznej z pewnością wpływają na trendy, bo aż 36,7% rozważa w najbliższym czasie renowację dachu wraz instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię i 28,9% jeszcze nie myślało nad tym rozwiązaniem, ale bierze je pod uwagę. Wśród planujących budowę 62,5% przy budowie dachu rozważałaby zakup i instalację paneli fotowoltaicznych produkujących energię, 25% bierze to pod uwagę, a nie zaledwie 12,5%.
Konserwacja dachu nie jest naszą najmocniejszą stroną. Na pytanie „Jak często wykonujesz profesjonalny przegląd swojego dachu?” zaledwie 29% wykonuje przegląd co rok, 13% co dwa lata, a 58% w ogóle o tym nie myślało.
Osoby planujące budowę aż w 94% skorzystałoby z okazji otrzymania gwarancji producenta na prawidłowe funkcjonowanie dachu przez min. 15 lat. Jest to pierwsza i jedyna na rynku Gwarancja, która obejmuje nie tylko poszczególne produkty, ale cały system dachowy.
Dobre decyzje
Czy jesteśmy zadowoleni z podjętych decyzji? Wygląda na to, że tak! Zdecydowana większość ankietowanych (ok. 75%) wybrałaby ponownie ten sam rodzaj pokrycia, kolor, model i producenta.
Wygląda na to, że choć cały proces budowy domu i dachu przysparza nam sporo stresu i zabiera wiele czasu, to cieszy nas seria dokonanych wyborów i życie pod wymarzonym dachem!
Źródło: Superdekarz.pl