Powietrzne pompy ciepła z roku na rok zyskują coraz szersze grono zwolenników, ponieważ umożliwiają ogrzewanie domu w sposób ekologiczny i ekonomiczny. Wśród wielu osób wciąż pokutuje jednak przekonanie, że w naszym klimacie powietrzna pompa ciepła nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu termicznego w zimie i może potrzebować wsparcia z dodatkowego źródła. Nic bardziej mylnego! Nowoczesne pompy woda-powietrze są w stanie pracować efektywnie przy bardzo niskich temperaturach i sprawdzą się nawet w najzimniejszych rejonach Polski.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu działa na zasadzie podobnej do klimatyzatora, jednak z odwrotnym efektem końcowym. Zasysa ona powietrze atmosferyczne, a następnie odzyskuje z niego ciepło i wprowadza je do domowej instalacji grzewczej. Co istotne, pompa ciepła powietrzna – dzięki wykorzystaniu zjawisk sprężania, skraplania i rozprężania czynnika chłodniczego – jest w stanie pozyskać ciepło nawet w sytuacji, gdy na dworze panuje ujemna temperatura. Oczywiście w przypadku bardzo dużych mrozów odzysk ten jest mniejszy niż w cieplejsze dni i moc pompy spada, jednak nowoczesne urządzenia, takie jak produkty marki Ariston o klasie efektywności A+++, są w stanie zapewnić wysoką wydajność pracy przez cały rok.
Powietrzna pompa ciepła jedynym źródłem ogrzewania domu – czy to możliwe?
Odpowiedź na pytanie, jak działa powietrzna pompa ciepła, pozwala w dużym stopniu rozwiać obawy, dotyczące możliwości zastosowania jej jako jedynego źródła ciepła w domu. Aby jednak rzeczywiście urządzenie sprawdziło się podczas surowej zimy, musi zostać odpowiednio dobrane do potrzeb budynku, a także warunków klimatycznych na danym terenie. W naszym kraju na szczęście liczba dni, w których temperatura spada poniżej -20 stopni Celsjusza jest stosunkowo mała, a przez większość sezonu aura jest dużo łaskawsza. Z tego też względu powietrzna pompa ciepła o odpowiednio dobranych parametrach powinna optymalnie ogrzać dom bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz i jednocześnie bez znaczącego zwiększenia kosztów eksploatacji.
Jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania domu jednorodzinnego?
Kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas doboru pompy jest współczynnik COP, czyli stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez urządzenie. Wartość tego parametru standardowo podawana jest przez producentów dla temperatury zewnętrznej wynoszącej +7 stopni Celsjusza, ponieważ w takich warunkach powietrzna pompa ciepła do domu działa najefektywniej i ma najniższe zużycie prądu. Im jednak na dworze zimniej, tym bardziej wartość COP spada, więc informacja ta może być myląca. W chłodniejszych rejonach kraju należy postawić na urządzenie, które nawet przy dużych mrozach ma stosunkowo wysoką wartość COP. Dla przykładu, pompa ciepła monoblock NIMBUS PLUS M NET marki Ariston nominalny COP dla temperatury +7 stopni wynosi powyżej 5, a dla -7 stopni ponad 3, co potwierdza, że nawet w trudniejszych warunkach będzie pracować sprawnie i wydajnie. Dodając do tego klasę efektywności A+++ oraz system optymalnego zarządzania energią można mieć pewność, że taka pompa ciepła zapewni domownikom odpowiedni komfort cieplny przez cały rok. I to bez dodatkowych źródeł ciepła.