Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenia od dawna nie pełnią funkcji wyłącznie użytkowej. Dostępne na rynku rozwiązania, które podążają za nowoczesnymi trendami architektonicznymi sprawiły, że ogrodzenia stały się także istotnym elementem dekoracyjnym, wyróżniającym daną posesję na tle innych.

 

Fot. www.pixabay.com
Fot. www.pixabay.com

Architektura domów i ogrodów ciągle się zmienia. Dominuje jednak podział na styl klasyczny i nowoczesny. To, na jakie ogrodzenie się zdecydujesz, powinno zależeć od charakteru twojego domu, ponieważ  dobrze, żeby komponowało się z bryłą budynku oraz ogrodem. Jeśli jeszcze się wahasz nad wyborem, zapoznaj się z krótkim przeglądem materiałów dostępnych na rynku.

 

Zróżnicowanie ogrodzeń ze względu na materiał

 

Najważniejszą cechą, która decyduje o wyborze danego ogrodzenia jest – rzecz oczywista – jego wytrzymałość. Dobrą inwestycją są ogrodzenia kute, które przy odpowiedniej konserwacji zachowują swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Spośród ogrodzeń wykonanych z metali, najdroższe są ogrodzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Ich formy są rozmaite: najczęściej składają się na nie kute elementy ozdobne, wzbogacone niekiedy dekoracyjnymi motywami roślinnymi. Ze względu na częste rdzewienie i konieczność cyklicznego malowania, ogrodzenia kute odchodzą jednak w zapomnienie. Warto dodać, że ze względu na bezpieczeństwo przechodniów oraz mieszkańców posesji, w przypadku ostrych zakończeń metalowych prętów, ogrodzenie nie może znajdować się poniżej 180 cm od ziemi.

 

Znacznie bardziej wytrzymałym ogrodzeniem jest ogrodzenie murowane. Może być wykonane z cegły, klinkieru albo kamienia. Należy jednak mieć na uwadze, że wykorzystanie murowanego ogrodzenia na zbyt małej przestrzeni może ją przytłoczyć.

 

Najtańsze i najpopularniejsze jest ogrodzenie z siatki. Jej trwałość zależy bezpośrednio od parametrów takiego ogrodzenia. Siatka ogrodzeniowa jest używana zazwyczaj na działkach budowlanych oraz terenach rekreacyjnych. Dla domu w klasycznym stylu pasują ogrodzenia tradycyjne. Popularnym rozwiązaniem jest łączenie betonowych pustaków z drewnianym kompozytem oraz ogrodzenia betonowe, minimalistyczne w formie. Ogrodzenia definiowane jako nowoczesne to te z modernistycznym wyglądem lub takie, do produkcji których wykorzystano nowoczesne technologie.

Ciekawą i tanią alternatywą są ogrodzenia drewniane. Trzeba  jednak wziąć  pod uwagę, że naturalne drewno szybko ulega niszczeniu. Aby nie straciło swojego uroku, trzeba dbać o regularne impregnowanie oraz tak samo częste zabezpieczanie środkami owadobójczymi i przeciwgrzybicznymi.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. murki gabionowe, czyli oryginalne ogrodzenia wykonane z metalowych siatek, które wypełnione są, w zależności od upodobania, różnorodnymi materiałami, jak m.in. drewno, gałęzie, kora, kamienie, a nawet szkło. Ich dużym atutem jest to, że są wytrzymałe, ekologiczne oraz skutecznie tłumią hałas, dlatego są często stawiane od strony ulicy.

 

Od niedawna stosuje się również ogrodzenia kompozytowe. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo wysoka odporność  oraz zbliżony do drewna wygląd. Ponadto, ten rodzaj  ogrodzenia ma właściwości izolujące akustycznie oraz poddaje się recyklingowi. Spośród dostępnych ogrodzeń można wybrać także te wykonane ze sztucznego tworzywa. Są solidne oraz elastyczne – bardzo dobrze radzą sobie z silnym wiatrem. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji oraz są jednymi z najtańszych.

 

Dodatkowe rozwiązania

 

Każdy właściciel nieruchomości, przed rozpoczęciem ogradzania posesji powinien wziąć pod uwagę formalno-prawne wymogi dotyczące budowy ogrodzenia. Niektóre z nich wymagają pozwolenia na budowę. Dzieje się tak w przypadku, kiedy jego wysokość ma przekraczać 2,2 metra. Wyjątek mogą stanowić również ogrodzenia nietypowe ze względu na swoją konstrukcję. W takiej sytuacji urząd może poprosić o przeprowadzenie dodatkowej procedury zezwalającej na jego budowę.

 

Na ogrodzenie składają się także furtki i bramy. W ofercie dostępne są zarówno uchylne i przesuwane. Brama wjazdowa również powinna być dopasowana do ogrodzenia. Dla leniwych, dostępne są bramy otwierane automatycznie, uruchamiane na pilot lub kartą magnetyczną.

 

Jeśli przykładasz szczególną uwagę do bezpieczeństwa, pomyśl o zaopatrzeniu się videodomofon, dzięki któremu będziesz mieć możliwość obserwowania co dzieje się na terenie posesji. Z kolei kiedy twój budżet jest ograniczony, nie zapominaj o efektownej alternatywie w postaci zadbanego żywopłotu. Korzystając z porad doświadczonych ogrodników możesz stworzyć żywopłot, który będzie wyglądał atrakcyjnie przez cały rok i niejako przejmie funkcje ogrodzenia.

 


Więcej rodzajów ogrodzeń znajdziesz na: https://www.leroymerlin.pl/ogrodzenia-i-bramy,a152.html

 


∗ Artykuł sponsorowany


 

 

Udostępnij ten wpis

8 Komentarzy - Napisz komentarz

 1. Też myślałem o siatce ale powiedzmy sobie szczerze – najlepiej to nie wygląda. Tanie systemy ogrodzeniowe znalazłem w Niemodlinie w firmie Ogro. Pogadałem przez telefon i pojechałem zobaczyć – solidna robota, jest ocynk jest proszkowe malowanie. Za taką cenę to myślę, że super rozwiązanie znalazłem. Poczytałem opinie i mówią, że firma jest OK – w sumie skoro dają aż 10 lat gwarancji to nie może być inaczej :) Może komuś też się spodoba bo jest naprawdę elegancko – http://www.ogro.pl

  Odpowiedz
 2. Ja jestem zdania, że najlepsze rozwiązanie to te sprawdzone od lat. Niezawodność ogrodzeń metalowych jest nie do podważenia. Dobrze żeby były to ogrodzenia z prawdziwego zdarzenia, ocynkowane, precyzyjnie pomalowane. Wtedy nie ma się czym martwić. Stosując się do tych standardów wybrałem firmę OGRO z Niemodlina. W swojej klasie nie mają sobie równych. Cena jest bardzo dobra a trwałość wręcz wzorowa. Mija 6 rok od kiedy przed moim domem stoi ich ogrodzenie – wygląda rewelacyjnie. Tak samo brama, niezawodna. Jedna z najlepszych moich inwestycji w dom, posłuchałem kuzyna, który mi doradził. Sami sprawdźcie jak to wygląda na http://www.ogro.pl

  Odpowiedz
 3. Według mnie najlepsze są ogrodzenia kute, które robione są ręcznie przez kowala. Są one niezwykle wytrzymałe i spokojnie wytrwają przez kilka pokoleń. Dodatkowo według mnie wyglądają one najlepiej ze wszystkich typów ogrodzeń i pasują do niemal każdego domu. Bardo fajne i niedrogie ogrodzenia robi Przemysław Szymański ze Szczecina ( http://kowalstwo.com.pl/ ).

  Odpowiedz
 4. W naszej apce mzakupy.com znajdziecie najwięcej promocji z najpopularniejszych sklepów i marketów budowlanych ♥ Bez problemu wybierzecie idealne ogrodzenia 😀

  Odpowiedz

Post Comment