Co jest bardziej opłacalne – wynajem powierzchni magazynowej czy budowa własnej hali?

Czy lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest wynajęcie hali magazynowej, czy jej wybudowanie? A może są jeszcze jakieś inne wyjścia? O tym poniżej.

W Polsce działa coraz więcej firm, także tych zza zachodniej granicy, w tym wiele zakładów produkcyjnych, które po otwarciu granic związanych z wejściem do UE postanowiły właśnie tu przenieść swój biznes. Takie firmy wynajmują lub dzierżawią powierzchnie magazynowe. Poszukują raczej obiektów o nie dużym metrażu z zapleczem. Ponieważ istnieje spore zapotrzebowanie na wynajem hal magazynowych, to są firmy, które trudnią się właśnie ich wynajmem, gdyż jest to dla nich bardzo opłacalne. Zatem z punktu widzenia wynajmującego budowa hali to trafiona inwestycja. Dla najemcy, czyli zagranicznej firmy wynajem jest również opłacalny. A co z krajowymi przedsiębiorcami? Czy bardziej opłacalne dla nich jest wynajęcie hali magazynowej, czy jej wybudowanie? A może są jakieś rozwiązania pośrednie?

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Wynajem hali magazynowej

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem powierzchni magazynowej. Mają na to wpływ zmienne warunki prowadzenia biznesu. Firmom trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądała ich działalność w dłuższej perspektywie. A wynajem magazynu to krótkoterminowe zobowiązanie. Hale stalowe magazynowe chętnie wynajmują firmy logistyczne, które zawierają z klientami kontrakty na dość krótkie terminy.

Do ewidentnych plusów tego rozwiązania należą: brak konieczności zarządzania obiektem, możliwość szybkiego korzystania z budynku oraz możliwość podpisania krótkoterminowej umowy. Wynajem hal magazynowych sprawdza się w wielu modelach biznesowych i jest najwygodniejszy.

Budowa własnej hali stalowej magazynowej

Żeby zbudować halę, inwestor musi dysponować działką, a jej zakup znacząco podwyższa koszt budowy. Posiadanie własnej hali ma zasadniczą zaletę – jest to obiekt zaprojektowany tak, by spełniał konkretne indywidualne potrzeby inwestora. Jest zatem „uszyty na miarę”. Oczywiście budowa wiąże się z dużymi kosztami. Jest to na pewno rozwiązanie dla stabilnych firm. Halę magazynową można w przyszłości rozbudować, jeśli biznes się rozwinie, ale niestety nie da się jej pomniejszyć. Poza tym właściciel hali musi ponosić koszty związane z utrzymaniem obiektu.

Jeśli inwestor nie chce budować hali na własną rękę, może zlecić generalne wykonawstwo firmie, która zajmie się wszystkimi kwestiami związanymi z budową, od wykonania projektu hali magazynowej po jej wybudowanie i oddanie do użytkowania inwestorowi.

Rozwiązania pośrednie

Innym wyjściem jest wynajem magazynu typu BTS (build to suit), czyli „szytego na miarę”. W przypadku takiego wynajmu umowa musi być podpisana na co najmniej 7-10 lat. Jest to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy w innym razie musieliby inwestować środki w przerobienie istniejącego magazynu i przystosowanie go do indywidualnych potrzeb. Jest to odpowiedź na potrzeby firm, które nie chcą inwestować w budowę hali, ale jednocześnie chcą dysponować powierzchnią magazynową dopasowaną do ich potrzeb. Wadą jest dość długi czas oczekiwania, ok. 6-12 miesięcy.

Kolejne rozwiązanie to kupno gotowego magazynu. Jest to najprostszy i najtańszy sposób. Problem tkwi jednak w dostępności tego typu obiektów. Ofert sprzedaży nowoczesnych hal magazynowych jest niewiele, za to stare budynki wymagają generalnych remontów. Koszt takiego remontu może okazać się duży.

Hale magazynowe wysokiego składowania firmy Ocmer

Firma Ocmer Sp. z o.o. oferuje kompleksowe usługi dotyczące projektowania i generalnego wykonawstwa hal stalowych o różnym przeznaczeniu i możliwościach użytkowania, w tym także lekkich hal magazynowych wysokiego składowania. Wspomniana lekkość konstrukcji jest możliwa do uzyskania dzięki wdrożeniu technologii REMCO, używanej w Polsce jedynie przez firmę Ocmer. Wyjątkowość tego systemu polega na zastosowaniu konstrukcji nośnej obejmującej komplet blachownicowych ram stalowych. Składają się one ze słupów i rygli o sztywnościach odpowiadających  przebiegom momentów zginających.  Sztywność przestrzenną hali magazynowej wysokiego składowania otrzymuje się w rezultacie zastosowania stężeń typu X – zbudowanych z prętów, które umieszcza się w dachu, ścianach podłużnych i szczytowych. Konstrukcja nośna samego dachu wykonana jest zaś z zimnogiętych kształtowników stalowych typu Z, do których umocowane są panele blachy trapezowej.

Więcej na temat hal magazynowych oferowanych przez firmę Ocmer można znaleźć na stronie: https://www.ocmer.com.pl/hale/hale-magazynowe.

 


* Artykuł sponsorowany

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment