Tynki maszynowe – wykańczanie wnętrz i elewacji

Nakładanie tynku agregatem. Fot. Baumit
Nakładanie tynku agregatem. Fot. Baumit

Tynki maszynowe zyskują coraz większą popularność, szczególnie zaś tynki gipsowe powszechnie stosowane do wykańczania wnętrz. Swą sławę zyskały przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu i nakładu pracy, a także efekt końcowy w postaci idealnie gładkich ścian. Tynki nakładane maszynowo wymagają co prawda zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, która posiada odpowiedni sprzęt, ale czas pracy jest o wiele krótszy w porównaniu z metodą ręcznej aplikacji. Mniejsza jest też ilość zużytych materiałów. Coraz częściej metoda natryskowa stosowana jest również w przypadku elewacji.

Ze względu na sposób nanoszenia, wyróżniamy tynki maszynowe i tynki ręczne. Ta druga, tradycyjna metoda doskonale sprawdza się na mniejszych powierzchniach. Jednak gdy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami korzystnej będzie zastosować tynki maszynowe, które zapewnią równe pokrycie na całej powierzchni ściany czy sufitu oraz zaoszczędzą czas i nakład pracy.

Tynki maszynowe wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szpitalach oraz  wszelkich pomieszczeniach przeznaczonych do pobytu ludzi . Stosować można je zarówno w pomieszczeniach o zwykłej wilgotności powietrza, jak również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie i łazienki.

Gips z maszyny

Tynki gipsowe przeznaczone są do stosowania na ścianach wewnętrznych wszystkich pomieszczeń, za wyjątkiem pomieszczeń mokrych, gdzie wilgoć występuje stale, jak łaźnie, baseny czy zakłady przetwórstwa żywności. Można kłaść je na podłożu z betonu, betonu komórkowego, gipsu, cegły ceramicznej oraz wapienno-piaskowej. Zaprawę uzyskuje się poprzez połączenie gotowej suchej mieszanki z odpowiednią ilością wody w agregacie.  Podłoże pod tynk maszynowy musi być czyste, wolne od wszelkiego rodzaju zatłuszczeń oraz starych farb. Te wykonane z gazobetonu czy z cegły silikatowej, należy zagruntować emulsją gruntującą. Elementy wykonane ze stali należy zabezpieczyć przed korozyjnym działaniem gipsu, poprzez nałożenie antykorozyjnych powłok malarskich.

Tynk gipsowy kładziony jest najpierw na suficie, a następnie na ścianach. Praca ta mimo, że jest na pozór łatwa, wymaga wiedzy oraz praktyki. Tynkowanie za pomocą agregatu jest bardzo szybkie, dlatego tynk powinien charakteryzować się wydłużonym czasem wiązania. Dzięki temu możliwe będzie wygładzenie i wyrównanie. Odpowiedni czas wiązania takiego tynku powinien wynosić około 4 godzin. Tynk maszynowy powinien wiązać się równomiernie. Wpływ na wiązanie mokrej zaprawy gipsowej może mieć wyższa temperatura przygotowania zaprawy, podłoże chłonące wodę czy gęstsza konsystencja masy, spowodowana użyciem mniejszej ilości wody.

Rodzaj podłoża, na którym kładziony jest tynk ma bardzo duży wpływ na jego jakość, dlatego bardzo ważne jest zagruntowanie powierzchni tynkowanej.

Przed przystąpieniem do prac tynkarskich należy zabezpieczyć wszystkie narożniki ścian nierdzewnymi profilami ochronnymi.

Tynki gipsowe maszynowe nakładane są równomiernie i jednowarstwowo, za pomocą sprężonego powietrza. Ciśnienie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej przyczepności, ponieważ zaprawa wyrzucana jest przez końcówkę natryskową z dużą siłą. Po natrysku, zaprawa rozprowadzana jest za pomocą dużej łaty o profilu h. Następnie po upływie około 80-100 minut, powierzchnię wyrównuje się za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą za pomocą specjalnej końcówki węża (tzw. „mgłą wodną”) wygładza się go za pomocą pacy gąbczastej. Kiedy tynk gipsowy trochę podeschnie, wykonuje się ostateczne gładzenie kielnią szwajcarską.

Aby uniknąć zarysowań tynku na przejściach między różnymi podłożami należy stosować 40 cm pasy wzmacniające ze specjalnej siatki z włókna szklanego, wtapiane w warstwę tynku. Przewody elektryczne należy przykryć min. 5 cm warstwą tynku gipsowego.
Zastosowanie maszynowych tynków zapewnia krótszy czas realizacji oraz gładszą i estetyczną powierzchnię. Tynki te są niepalne, ponieważ w swoim składzie chemicznym mają związaną wodę. Nadają pomieszczeniom przyjemnego mikroklimatu, poprzez uwalnianie bądź absorbowanie wilgoci oraz ciepła, dzięki powietrzu znajdującemu się w porach tynku. Dodatkową zaletą tego rodzaju tynków jest to, że nie powodują alergii.

Pomieszczenia wilgotne

W różnego rodzaju pomieszczeniach wewnątrz budynków, również w pomieszczeniach przemysłowych, a także na ścianach piwnic, pralni czy łazienek, częściej narażonych na niekorzystne działanie wody, doskonale sprawdzą się tynki cementowo-wapienne.

Tynk cementowo-wapienny można nakładać na różnego rodzaju podłoża, warto jednak pamiętać, by odpowiednio je przygotować. W przypadku cegieł pełnych, wypalanych, dziurawek czy pustaków ceramicznych najlepiej nakładać tynk w dwóch warstwach. Z kolei na beton, zespolone płyty z wełny drzewnej, czy płyty lub pustaki wiórowo-cementowe warto wykonać cementową obrzutkę wstępną. Miejsca narażone na wystąpienie ewentualnych pęknięć należy zabezpieczyć siatką do tynków maszynowych.

Dodatkowo nie można zapominać o przerwie technologicznej, która powinna wynosić minimum 21 dni po wykonaniu tynków.

Mieszanka może być dostarczona  na miejsce inwestycji w silosie, co eliminuje straty materiału i kłopoty z utylizacją zużytych opakowań, oszczędzając jednocześnie czas wykonania tynków.

Narożniki ścian należy zabezpieczyć nierdzewnymi profilami ochronnymi. Na powierzchniach przygotowywanych pod montaż płytek ceramicznych warto zastosować listwy tynkarskie, jako pomoc przy zaciąganiu.

Tynk maszynowy natryskuje się zazwyczaj pasmami, dwukrotnie, a następnie ściąga łatą do równej powierzchni. Po stwardnieniu materiału, powłokę można zdrapać łatą trapezową wyrównując jego powierzchnię, a następnie zacierać pacą styropianową, filcową lub gąbką. Doskonała przyczepność, plastyczność materiału, a także jednorodne, drobne uziarnienie niezwykle ułatwiają pracę związaną z nakładaniem powłoki tynku. Co więcej jednorodny kolor oraz drobnoziarnista struktura po zatarciu umożliwiają nakładanie kolejnych, dowolnych warstw wykończeniowych, jak gładzie lub farby.

Fot. Lakma
Fot. Lakma

Elewacje

Zastosowanie metody natryskowej do wykonania tynków zewnętrznych daje nam również sporo korzyści. Przede wszystkim, nakładanie tynku za pomocą pistoletu natryskowego skraca czas aplikacji oraz pozwala zmniejszyć koszty związane z samym nanoszeniem masy tynkarskiej na ścianę. Ponadto, jest dużo łatwiejsze dla wykonawcy, którego wyszkolenie jest prostsze. Tą metodą nakładać można różnego rodzaju tynki, przeznaczone do aplikacji maszynowej. Stosując technikę maszynową uzyskamy bardzo wyrazistą strukturę tynku przy wyjątkowo niskim zużyciu, gdyż jego wydajność wzrasta nawet o 30% w porównaniu do ręcznego nakładania.

Dla inwestorów wynajmujących firmę wykonawczą ważna jest nie tylko cena, ale także jakość wykonania i ostateczny efekt wizualny. Inwestorzy oczekują, iż położony tynk będzie miał idealną strukturę „baranka”. Za pomocą metody natryskowej i za pośrednictwem tynków dedykowanych tej metodzie można uzyskać taką strukturę.

Baranek nie jest jedynym efektem mogącym wpłynąć pozytywnie na estetykę całej inwestycji. Metoda natryskowa umożliwia uzyskanie efektownych kompozycji kolorystycznych poprzez wielowarstwowe nakładanie różnych kolorów tynków lub dodawanie specjalnych materiałów dekoracyjnych, takich jak chips metaliczny, barwiony kamyczek kwarcowy czy szklane kulki refleksyjne.
W metodzie natryskowej, tynkowana powierzchnia nie ma bezpośredniej styczności z narzędziami, co pozwala uniknąć powstawania nierównomiernych maz, które mogą wystąpić – w trakcie zacierania – w metodzie tradycyjnej.

Joanna Chrapkowska-Smoter

Literatura:

  1. Tynki z agregatu, na: http://www.projektoskop.pl/a-023-tynki-z-agregatu.html
  2. Tynk maszynowy Baumit MPI 25 – szybki, trwały i oszczędny, na: http://www.abc-sciany.pl/index2.php?site=art&id=1403
  3. Władysław Halawko, SL – Knauf Warszawa Tynki gipsowe – nowa jakość ścian i sufitów, na: http://www.tynkigipsowe.lap.pl/tynki.html
  4. Tynkowanie metoda natryskową, na: http://www.abc-sciany.pl/index2.php?site=art&id=1376&dzial=&baza=w.abc-sciany.pl/index2.php?site=art&id=1376&dzial=&baza=

Por. Joanna Chrapkowska-Smoter, Tynki maszynowe, [w:] WARSTWY – DACHY i ŚCIANY nr 3(64)/2011, s. 18-19.

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment