Sprzedaż działki rolnej pod budowę domu

Chciałbym sprzedać część swojej ziemi rolnej pod budowę domu. Czy i do kiedy mogę to zrobić w świetle prawa. Mam 2 wydzielone działki – każda trochę powyżej 3 tys. m kw. Czy muszę je przekształcić na działki budowlane czy jak do tej pory to robiłem mogę sprzedać działki z przeznaczeniem pod budowę domu? Słyszałem o jakiejś zmianie w prawie w kwestii sprzedaży ziemi. Czy ewentualne przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną będzie w ogóle możliwe? Proszę o pomoc.

Czytelnik

Przemysław Gogojewicz, Kancelaria Usług Prawnych
Przemysław Gogojewicz, Kancelaria Usług Prawnych

W zasadzie obecnie nie ma możliwości, aby ziemię rolną, o wielkości 3 ha sprzedać, a przy tym przekształcić na działki budowlane. Ustawa dopuszcza sprzedaż ziemi przez rolnika, jeżeli działka ma do 2 ha. Natomiast, możliwość sprzedaży działki o wielkości 3 ha istnieje, jeżeli Agencja Nieruchomości Rolnych wyrazi na to zgodę lub sama zakupi taką działkę. W rzeczywistości praktyka orzecznicza , której jeszcze nie ma ukształtuje do końca wszystkie wątpliwe kwestie.

W dniu 1 maja 2016 r. minął okres 12 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W tym dniu zakończył się określony w ust. 4.2 załącznika XII do Aktu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej 12-letni okres ochronny na zakup polskiej ziemi rolnej przez cudzoziemców. Istniało zagrożenie, że po tej dacie ziemia rolna w Polsce będzie przedmiotem wzmożonego zainteresowania nabywców z innych krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza tych, w których ceny ziemi rolnej są znacznie wyższe niż w Polsce, oraz gdzie istnieją silne bariery prawne uniemożliwiające nabycie ziemi rolnej przez cudzoziemców, a także przez własnych obywateli, niebędących rolnikami.

 

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym nabywaniem przez osoby, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.

W okresie 5 lat wstrzymuje się sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży:

1)  nieruchomości i ich części przeznaczonych w:

  • a)  miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub
  • b)  studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub
  • c)  ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

– na cele inne niż rolne, w szczególności na parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, lub

2) nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych, lub

3)  domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych, lub

4)  nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.

 

Nabywcami nieruchomości rolnych mogą być co do zasady tylko rolnicy indywidualni (tj. rolnicy posiadający kwalifikacje rolnicze, prowadzący osobiście co najmniej przez 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 300 ha użytków rolnych i zamieszkujący w tym gospodarstwie, a także podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie w przypadku jeżeli powierzchnia gospodarstwa przekracza 20 ha użytków rolnych). Te wymogi ustawowe nie dotyczą osób bliskich zbywcy (tj. zstępnych, wstępnych, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, małżonka, osób przysposabiających i przysposobionych), jednostek samorządu terytorialnego oraz Skarbu Państwa. Rolnik indywidualny będzie mógł nadal przenieść własność nieruchomości rolnej w drodze umowy darowizny, dożywocia czy też sprzedaży.

 


Podstawa prawna:

Kodeks cywilny ( Dz. U. z 2014 poz 121 ze zm.)

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 roku o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz. U z 2016 poz. 585 ze zm.)


 

Przemysław Gogojewicz
Kancelaria Usług Prawnych
——————————
kancelaria@gogojewicz.pl

 

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment