Schody – ciekawe pomysły na połączenie dwóch kondygnacji

Schody, ciekawie wkomponowane w przestrzeń mieszkalną, pełnią zarówno swą podstawową, czyli użytkową funkcję, jak i stanowią istotny element dekoracyjny wnętrza. Projekty schodów tworzone w ramach współczesnej architektury mieszkalnej, charakteryzują się różnorodnością kształtów stopni i balustrad, jak i szeroką gamą materiałów, z jakich są wykonywane. Możliwość tworzenia niezwykle oryginalnych form łączących różne kondygnacje otwiera przed projektantami wnętrz możliwość zaprezentowania własnych umiejętności i nierzadko stanowi dla nich duże wyzwanie.

Zaprojektowanie schodów w przestrzeni mieszkalnej z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów, a także z nawiązaniem do stylu, w jakim urządzono dom, decyduje o ich funkcjonalności, bezpieczeństwie użytkowników, jak również ma niebagatelny wpływ na wygląd całości kompozycji i estetykę wnętrza. Współcześnie, w projektach domów do 160 m2, gdzie salon zwykle stanowi otwartą przestrzeń połączoną z jadalnią i kuchnią, schody wewnętrzne bardzo często są istotnym motywem dekoracyjnym, który nadaje charakteru całemu pomieszczeniu i decyduje o stylu, w jakim zostało urządzone.

 

alana.io
alana.io

Kształt schodów

W nowoczesnych wnętrzach schody bardzo często lokowane są w otwartej przestrzeni salonu, idealnie się z nią komponując i przenikając ją. Niezależnie od trendów panujących w architekturze wnętrz oraz elementów dekoracyjnych, jakie chcemy zastosować, schody zawsze powinny spełniać swą podstawą funkcję, czyli umożliwiać bezpieczne i wygodne przemieszczenie się pomiędzy różnymi kondygnacjami domu. Kształt schodów warunkowany jest nie tylko indywidualnym stylem, jaki chce się  nadać kompozycji, ale przede wszystkim wielkością i układem pomieszczeń. Ze wszystkich dostępnych konstrukcji, najwygodniejsze są schody proste. Ich wadą jest jednak to, że zajmują zdecydowanie najwięcej miejsca. Można je zastąpić innym typem schodów, co umożliwi zaoszczędzenie cennej w domach jednorodzinnych przestrzeni i pozwoli na stworzenie oryginalnej kompozycji. Projekty domów o powierzchni do 160 m2, zależnie od układu pomieszczeń, mogą przewidywać wykonanie konstrukcji schodów prostych, w tym:  jednobiegowych, dwubiegowych podzielonych spocznikiem, zwykle zlokalizowanym pomiędzy kondygnacjami oraz zabiegowych, a także schodów krętych, skonstruowanych na planie koła lub owalu. Schody jednobiegowe idealnie wkomponowują się w przestrzeń o kształcie wydłużonego prostokąta, natomiast do zastosowania schodów dwubiegowych konieczna jest dostępność miejsca o planie bardziej regularnego prostokąta. Z kolei  przestrzeń o rzucie w kształcie kwadratu lub koła pozwala skonstruować schody trójbiegowe i spiralne. Schody kręte mogą być umocowane do słupa, który zlokalizowany jest po ich wewnętrznej stronie, mogą też być to schody policzkowe z duszą, czyli wolną przestrzenią pośrodku.

Bardzo często kształt schodów uzależniony jest od miejsca ich usytuowania. Jeśli połączenie dwóch kondygnacji zaprojektowane jest wzdłuż ściany – zwykle będą to schody zabiegowe lub dwubiegowe. Jeśli natomiast w projekcie na miejsce wykonania schodów wyznaczony został środek pomieszczenia, idealnie sprawdzą się schody zabiegowe lub spiralne. Najwygodniejsze, o czym wspomniano już powyżej, są schody o biegach prostych. Z powodów różnych ograniczeń (dostępna przestrzeń, projekt domu, względy estetyczne i nawiązanie do całości kompozycji, czy nawet wymagania inwestora) nie zawsze można zdecydować się na taką konstrukcję. Co więcej, jeden bieg schodów nie może być dłuższy niż 18 stopni. Oznacza to, że jeśli bieg jest zbyt długi, konieczne będzie wykonanie spocznika pomiędzy biegami. Spocznik ma bardzo ważną zaletę – daje ulgę zmęczonym nogom, podczas pokonywania przestrzeni między piętrami domu. Co ważne, istnieje tu także czynnik psychologiczny. Stojąc na niższej kondygnacji, przed pokonaniem schodów dwubiegowych, widzimy tylko część schodów, dzięki czemu wydają się one łatwiejsze do pokonania. Wchodząc na schody, organizm człowieka zużywa bardzo dużo energii. Bieganie po nich, uważane za wyczerpujące ćwiczenie fizyczne, przez niektórych sportowców uprawiane jest zamiast joggingu. Warto wspomnieć w tym miejscu, że kolejnym bardzo istotnym aspektem psychologicznym jest kąt nachylenia biegu schodów. Najmniej wysiłku wymaga pokonanie schodów o nachyleniu 30 stopni.

 

Konstrukcja schodów

Konstrukcja schodów jest bardzo istotną sprawą, którą należy przemyśleć już na etapie projektu domu. Najczęściej spotykane są schody o konstrukcji żelbetowej, których wykonanie jest jednym z etapów budowy domu. Mogą one stanowić formę wolnostojącą lub przylegać do ściany. Niekiedy są też wkomponowane w oddzielną przestrzeń klatki schodowej.  Wykonane w tej technologii mogą sprawiać wrażenie ciężkich i mało efektownych, jednak poprzez odpowiednią oprawę plastyczną można nadać im lekkości i pożądanego wyglądu. Znacznie lepiej, jeśli chodzi o wizualną lekkość, prezentują się schody drewniane, a przy tym nadają wnętrzu ciepłego charakteru. Mogą one zostać wykonane zarówno w wersji pełnej, tzn. z podstopniami, jak i ażurowej – prześwity pomiędzy kolejnymi stopniami. Kolejna opcja to schody żelbetowe – wspornikowe, których wykonanie powinno zostać przewidziane na etapie budowy domu. W układzie tym, poszczególne stopnie charakteryzują się jednostronnym, oddzielnym umocowaniem do ściany. Obraz wyrastających ze ściany poszczególnych stopni jest niezwykle atrakcyjny wizualnie, cechuje się lekkością i świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy w architekturze wnętrz. Schody wspornikowe wykonuje się również na planie koła.

 

Ostateczny wygląd

Na ostateczny wygląd i wygodę użytkowania schodów składa się nie tylko ich konstrukcja i kształt, ale również materiały, jakich użyto do wykończenia, a także zastosowane oświetlenie. Na stronie http://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-do-160-m2 znajdują się projekty domów do 160 m2, w których zastosowano rozmaite rozwiązania na połączenie dwóch kondygnacji. Wiele z nich opisano powyżej wraz ze wskazaniem, w jakiej przestrzeni sprawdzą się najlepiej.

 


SŁOWNIK

Bieg – część schodów złożona z jednakowych stopni, nachylona pod jednakowym kątem i biegnąca w jednym kierunku.


∗ Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment