Rynek dociepleń, po 3-letniej recesji, notuje wzrost

Rynek ociepleń ścian zewnętrznych zwiększy się w 2015 r. o 6,3% – wynika z raportu IBP Research. Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, opracowała kolejny raport na temat stosowania systemów dociepleń obecnie i na przestrzeni ostatnich lat.

Ze względu na charakter polskich wykonawców budowlanych, nie zawsze trzymających się ściśle specyfikacji technicznej producentów, rynek ociepleń w naszym kraju tworzą:

  1. a) systemy dociepleń kompletne (producenckie) – to systemy rozumiane zgodnie z nomenklaturą techniczną jako kompletne zestawy produktowe danej marki (systemy producenckie, o określonych produktach składowych).
  2. b) systemy dociepleń składane (kombinowane) – to docieplenia ścian zewnętrznych, gdzie wykonawcy aplikują zestaw materiałów dociepleniowych składany samodzielnie z różnych produktów/marek (np. w ramach tego samego docieplenia aplikują zaprawę klejową Atlas a tynk cienkowarstwowy Ceresit).

Aktualną strukturę produktową rynku przedstawia wykres.

Rynek systemów dociepleń. IBP Research

Na podstawie aplikacji materiałów dociepleniowych w ciągu 3-ch kwartałów br. i przesłanek prognostycznych, IBP Research ocenia, że rynek ociepleń ścian zewnętrznych ogółem zwiększy się w całym 2015 roku o 6,3 %. Mowa tu o dynamice ilościowej, mierzonej metrażem docieplonych elewacji.

Jest to pierwszy wzrost po 3-letniej recesji (kilkuprocentowe spadki w latach 2012-2014).

W najlepszym swoim okresie (lata 2007-2008) w Polsce docieplało się rocznie ok. 45 mln m² ścian zewnętrznych budynków. W tym roku materiałami ociepleniowym pokrytych zostanie niecałe 38 mln m² elewacji.

Wolno, ale konsekwentnie, od kilku lat wzrasta udział systemów producenckich, a relatywnie zmniejsza się udział systemów kombinowanych.

 

Na podstawie: IBP Research „Rynek systemów dociepleń w Polsce. Edycja: wrzesień 2015” Więcej zobacz: www.ibpresearch.pl

 

Udostępnij ten wpis

Post Comment