Poradnik SUPERDEKARZA: Jak przygotować się na spotkanie z dekarzem? Cz. 2

Co powinieneś sobie przemyśleć przed spotkaniem z dekarzem? Tym razem podpowiadamy listę kolejnych pytań. Nie musisz znać się na wszystkim, ale pewne przygotowanie się do rozmowy popchnie ją na właściwy tor. Porad udzielają doświadczeni Certyfikowani Dekarze BRAAS.

Dachówka Braas Celtycka Lumino w kolorze brązowym. Fot. Monier Braas
Dachówka Braas Celtycka Lumino w kolorze brązowym. Fot. Monier Braas

Jak ochronić się przed gwałtownym spadaniem śniegu z dachu?

Jeśli mieszkasz w rejonach górskich – wybór odpowiedniego system przeciwśniegowego to sprawa kluczowa. Zastanów się, gdzie będą znajdowały się: wejście do domu, wyjście na taras, komunikacja wokół domu. To ich umiejscowienie wpłynie na to, gdzie warto zainstalować belki lub płotki przeciwśniegowe. Zaufaj renomowanym producentom – sprawdź, czy nie oferuje ich w jednym systemie producent dachówek, które chcesz zakupić.

Nie zdziw się, jeśli dekarz zapyta o szczegółowy projekt domu – może chcieć porównać Twoje plany rozmieszczenia płotków z przygotowaniem konstrukcji dachu na większe obciążenie dachu wynikające z zalegającego śniegu.

Jeśli masz wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądało najbliższe otoczenie domu – drzwi, taras, rośliny, parking – powiedz o tym dekarzowi. Warto pamiętać, że musi skonfrontować je z informacjami zawartymi w projekcie. – mówi Rafał Lis, Certyfikowany Dekarz BRAAS z firmy „Usługi Dekarskie Rafał Lis“ z Borkowa (woj. Pomorskie). – Zwykle radzimy klientom, aby takich elementów dachu jak komunikacja dachowa czy system ochrony przed śniegiem nie odkładali „na kiedyś“, bo za pewne prace zapłacą podwójnie, a na dodatek nigdy nie będzie „dobrego momentu“ na częściowe rozebranie dachu. Lepiej zrobić to raz a dobrze!“ – dodaje wykonawca.

Jak wejść na dach?

O tym, że należy umożliwić wejście na dach monterom anten czy kominiarzom, rzadko myślisz na tym etapie budowy. Takim celom służą systemy komunikacji dachowej. Zapytaj dekarza lub kominiarza, które z nich mają najlepszą reputację i rekomendację organizacji kominiarskich. Pamiętaj, że ławy, a zwłaszcza stopnie kominiarskie wątpliwej jakości mogą doprowadzić do wypadku, jeśli ulegną korozji lub obluzowaniu albo są niestabilne.

Ustal z dekarzem, gdzie powinien się znaleźć właz na dach – nie planuj pod nim kosztownej zabudowy czy mebli. Zapytaj, czy do wejścia wystarczy drabina, czy jednak zamontowane na stałe lub wysuwane schodki.

Ile światła na poddaszu?

Czy podążasz za wizją projektanta, czy jednak zastanawiasz się nad montażem dodatkowego okna dachowego? – W ostatních latach inwestorzy najchętniej wybierają okna połaciowe, bo można je montować we wszystkich modelach dachówek. Przy ich montażu najważniejszą kwestią jest precyzyjne zamontowanie kołnierza okna, by zachować szczelność między oknem a połacią – mówi Jerzy Orłowski, kolejny Certyfikowany Dekarz BRAAS oraz zwycięzca konkursu SUPERDEKARZ ROKU 2015 z firmy Usługi Ogólnobudowlane „Orzeł“ z Pyrzyc.

Czy rozmawiam z właściwym dekarzem?

Jak potwierdzają badania przeprowadzone na próbie dekarzy oraz inwestorów indywidualnych, większość budujących korzysta z poleconych wykonawców. Jeśli i twój dekarz spotkał się z aprobatą znajomych czy rodziny – jesteś na dobrej drodze!

Mimo to poproś dekarza o zdjęcia z realizacji domów podobnych do twojego. Zapytaj o możliwość obejrzenia istniejących domów – wielu dobrych dekarzy dba o swoje portfolio. Sprawdź również, czy dekarz znajduje się na liście polecanych, a nawet certyfikowanych wykonawców zaufanych producentów pokryć dachowych (np. Certyfikowany Dekarz BRAAS; szukaj na: www.superdekarz.pl lub www.braas.pl). Oznacza to, że dekarz bierze udział w szkoleniach produktowych i zna najnowsze technologie w dekarstwie – dzięki temu może Ci pomóc w rozwiązaniu twoich dylematów.

Zapytaj, czy dekarz oferuje gwarancję na wykonawstwo – to może ostatecznie zaważyć na tym, kogo wybierzesz do położenia dachu na swoim domu.

 

Na koniec – przygotuj sobie listę pytań do dekarza, aby nic ważnego nie umknęło twojej uwadze. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu na spotkanie i powiedz o tym dekarzowi umawiając się na spotkanie. W gorącym sezonie budowlanym najlepsi wykonawcy mają go niewiele, ale z pewnością szybko rozpoznasz, czy będzie ci się z daną osobą dobrze pracowało.

 

Alicja Zakrzewska

Redakcja SUPERDEKARZ.pl

Udostępnij ten wpis

Post Comment