Ogrzewanie podłogowe, kominek czy grzejniki?

Wybór rodzaju paliwa jakim będziemy ogrzewali nasz dom to dopiero początek długiej drogi, która mimowolnie uczyni z każdego Inwestora eksperta od budowy domu. Jeśli wybraliśmy już typ kotła, dopełniliśmy wszelkich formalności związanych z doprowadzeniem niezbędnych przyłączy a firma odpowiedzialna za montaż pompy ciepła szykuje się do rozpoczęcia prac oznacza to, że mamy już jasny obraz całego systemu. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o poszczególnych instalacjach umożliwiających przekazanie ciepła z kotłowni do pomieszczeń użytkowych budynku?

extradom_obrazek

Ogrzewanie podłogowe

System ogrzewania podłogowego znajdzie wśród budujących dokładnie taką samą liczbę zwolenników, co sceptyków. Największe kontrowersje wzbudza montaż tego systemu w sypialniach oraz w zestawieniu z rodzajem posadzki innym niż płytki ceramiczne. Współcześni Inwestorzy muszą wziąć poprawkę na sceptyczne opinie dot. między innymi łączenia ogrzewania podłogowego z panelami, gdyż ciągły rozwój technologii pozwala na zestawienie takich elementów praktycznie w każdym miejscu w domu.

 

Kominek z płaszczem wodnym, a systemem DGP

Jeśli zależy nam na równomiernym ogrzewaniu wszystkich pomieszczeń i dodatkowo postanowiliśmy, że kominek będzie jedynym źródłem ciepła, takie rozwiązanie w standardowej technologii może okazać się mało efektywne, dlatego warto rozważyć montaż systemu DGP lub wybór kominka z płaszczem wodnym. DGP, a więc system Dystrybucji Gorącego Powietrza, pozwala skutecznie ogrzewać cały dom. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest koszt wykonania instalacji oraz jej niezawodność. Decydując się na projekt domu z układem grawitacyjnym mamy pewność, że nawet w przypadku przerw w dostawie prądu w naszym domu nadal będzie ciepło.

 

Kominek z płaszczem wodnym skutecznie ogrzeje dom oraz wodę użytkową, co w przypadku systemu DGP jest niemożliwe. Jest to rozwiązanie oparte na zasadzie funkcjonowania kotła grzewczego, a więc ciepło, którego źródłem jest kominek jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, zupełnie jak w przypadku tradycyjnego kotła. Z zasady funkcjonowania takiego systemu wynika konieczność montażu grzejników, które będą emitowały wygenerowane ciepło w poszczególnych pomieszczeniach, co wpływa na ogólny koszt inwestycji.

Fot. extradom.pl
Fot. extradom.pl

Grzejniki

Grzejniki to tradycyjne rozwiązanie stosowane w większości domów jednorodzinnych. Nawet jeśli w domu zostało zaprojektowane ogrzewanie podłogowe, Inwestorzy często zabezpieczają się przygotowując instalację pod ewentualny montaż grzejników lub po prostu planowo montują je razem z ogrzewaniem podłogowym w celu wspomagania systemu w chłodniejsze dni.

Jest to na tyle sprawdzone rozwiązanie, że skuteczność funkcjonowania systemu nie powinna budzić naszych obaw. Efektywność i ekonomiczność działania ogrzewania w tym przypadku zależy głównie od rodzaju zamontowanego kotła.

Do głównych wad grzejników zaliczymy ograniczone możliwości aranżacyjne. Zajmują część ściany przez co pomieszczenie staje się trudniejsze w aranżacji.

 

Alternatyw dla tradycyjnego systemu ogrzewania jest wiele. To która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej ocenić indywidualnie, biorąc pod uwagę względy finansowe, estetykę oraz funkcjonalność. Każde z powyższych rozwiązań posiada swoje wady oraz zalety, dlatego najlepiej opierać się na własnych wymaganiach. Tylko takie podejście pozwoli na dobór odpowiedniego systemu ogrzewania.

 


∗ Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment