Odnawialne źródła energii dla domu, czyli jak dbać o środowisko i płacić niższe rachunki?

Odnawialne źródła energii to hasło, które odmienia się w ostatnich czasach przez wszystkie przypadki. Nic w tym dziwnego – w końcu ekologia stała się bardzo modna, a coraz więcej osób stara się dbać o środowisko na różne sposoby. Metod jest wiele – można segregować śmieci, starać się zużywać mniej energii i wody czy używać produktów pochodzących z recyklingu. Jednak to korzystanie z energii odnawialnej powinno zainteresować zdecydowaną większość osób, bo nie tylko poprawia kondycję naszej planety, ale również… portfeli. Dzięki na przykład panelom fotowoltaicznym czy solarnym można w znaczny sposób obniżyć rachunki za prąd czy ogrzewanie. Czym są odnawialne źródła energii i czy korzystanie z nich jest naprawdę opłacalne? Oto garść faktów.

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Co to jest energia odnawialna i czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to bardzo szerokie pojęcie. Zawierają się w nim bowiem wszystkie źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z ich wyczerpywaniem, a w dłuższej perspektywie – deficytem. Za źródła odnawialnej energii należy więc uznać promieniowanie słońca, wiatr, geotermię, grawitacyjny spływ wody czy fale morskie. Ich wykorzystywanie nie niesie negatywnych konsekwencji dla środowiska, można więc powiedzieć, że prąd czy ciepło pozyskiwane z nich to „zielona” energia. Według badań koncernu BP w 2016 roku w skali globalnej około 10% zużywanej energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii. W Polsce, według tych samych badań, odsetek ten wynosił jeszcze mniej, bo zaledwie około 5,3%[1]. Trzeba jednak podkreślić, że w zależności od metodologii, wyniki mogą się znacząco różnić – według niektórych wyliczeń udział odnawialnych źródeł energii w naszym kraju wynosi nawet kilkanaście procent. Zmienną jest najczęściej biomasa, którą niektóre badania sumują z innymi oze. Jednak bez względu na to, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie najważniejszymi źródłami wciąż pozostają paliwa kopalne – ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny, które prędzej czy później wyczerpią się.

Jak wykorzystać energię odnawialną na własne potrzeby?

Nie wszystkie odnawialne źródła energii można wykorzystywać w małej skali, nie wszędzie też występują odpowiednie okoliczności do pozyskiwania z nich energii lub ciepła. W polskich warunkach każdy kto posiada dom jednorodzinny może z powodzeniem wykorzystać energię słoneczną za pośrednictwem paneli solarnych lub fotowoltaicznych. Pomimo tego, że są to pozornie podobne rozwiązania różnią się w zasadniczy sposób. Za pośrednictwem paneli solarnych pozyskuje się ciepło, dzięki któremu można na przykład ogrzać wodę w bojlerze – dzięki temu latem, gdy nasłonecznienie jest największe, nie trzeba grzać jej energią z sieci lub opalać w piecu. Panele fotowoltaiczne z kolei produkują energię elektryczną. Dzięki odpowiedniej instalacji (jej elementy można znaleźć na przykład pod tym linkiem – https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/energia-odnawialna.html), podczas letnich miesięcy, można cieszyć się niemal darmową energią, a jej nadwyżkę odsprzedać do elektrowni.

Odnawialne źródła energii, czyli troska o środowisko i własny portfel

Odnawialne źródła energii w korzystny sposób wpływają na środowisko i jest to zdecydowanie największy plus wykorzystywania ich we własnym domu, ale nie można zapomnieć o innej niebagatelnej zalecie, czyli oszczędności, która może wynikać między innymi z korzystania z paneli fotowoltaicznych czy solarnych. Niestety wiele osób rezygnuje z montażu ich we własnych domach, bo uważają, że koszt jest zbyt wysoki. Trzeba jednak na spokojnie przeanalizować wysokość rachunków i koszt takiej instalacji, bo wówczas może okazać się, że jednorazowy wyższy wydatek może zacząć przynosić korzyści w bardzo krótkim czasie. Niebagatelny wpływ na cenę instalacji czerpiących z odnawialnych źródeł energii może mieć też wsparcie, na które może liczyć każdy, kto zdecyduje się na montaż odpowiedniej instalacji. Formy i wysokości wsparcia są różne i zależą od województwa, ale najpopularniejsze z nich to bezpośrednie dofinansowanie na zakup niezbędnych komponentów (nawet do 50% kosztów), a także niskooprocentowana pożyczka (nawet do 100% wartości całej inwestycji), która dodatkowo może zostać częściowo umorzona. Wszystko to sprawia, że inwestycja w odnawialne źródła energii staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Energia odnawialna – teraźniejszość i przyszłość

Coraz więcej państw zaczyna zwracać się ku odnawialnym źródłom energii i zachęca do tego swoich obywateli – głównie przez pomoc w finansowaniu prywatnych instalacji. Jest to szansa, którą każdy, kto buduje lub gruntownie modernizuje własny dom powinien wykorzystać. Korzyści płynące z tego są zarówno wymierne i natychmiastowe – w postaci niższych rachunków, ale również symboliczne i niepoliczalne, a właściwie bezcenne, bo czy można wycenić ile warte jest czyste środowisko?


[1] https://www.bp.com/en/global/corporate/energy-economics/statistical-review-of-world-energy.html


 

*Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment