Małe dzieła sztuki – przepiękne mozaiki nad kuchennym blatem

Tak. Ściana nad blatem w kuchni nie musi być tylko zwykłą kuchenną ścianą. Ozdobienie jej mozaiką spełnia podstawową funkcję ochronną, zabezpieczając ścianę przed zabrudzeniem, ale może czynić z niej także najważniejszy element aranżacji kuchni.

Najważniejszy, bo zwracający na siebie uwagę, atrakcyjny wizualnie, wprowadzający do wnętrza określony nastrój, nadający mu styl i / lub mający niepowtarzalny, indywidualny charakter, który odzwierciedla upodobania użytkowników kuchni. Mozaika daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych dzięki ogromnej różnorodności dostępnych na rynku płytek. Wzory można kreować z kafelków różnej wielkości i kształtu (np. klasyczne kwadraciki, płytki w kształcie cegiełek, wielokąty, ozdobna arabeska i in.). Jeśli do tego dodać wielość kolorów, różne desenie i materiały (ceramika, szkło, kamień, metal etc.) trudno nawet wyobrazić sobie cały dekoracyjny potencjał mozaiki.

Mozaika własna czy gotowa?

Chcąc stworzyć na ścianie autorski wzór, lepiej posłużyć się indywidualnie dobieranymi płytkami o niewielkim rozmiarze. Im są one mniejsze, tym bardziej precyzyjny jest ornament. Ma się wtedy pełną dowolność w zakresie kreacji, dzięki czemu na ścianie mogą powstawać różne wizerunki czy napisy. Jeżeli natomiast ktoś nie ma ochoty aranżować swojej ściany nad blatem kafelek po kafelku, może skorzystać z gotowych mozaik ciętych (małe płytki przytwierdzone do elastycznej siatki, która ułatwia i przyspiesza ich montaż na ścianie) lub prasowanych (duże kafle o wyglądzie drobnej mozaiki).

Pierwszy sposób jest bardziej pracochłonny, ale ze względu na możliwość dowolnego kreowania kompozycji, daje on szanse na stworzenie czegoś, co może być małym dziełem sztuki. Metoda ta pozwala na wykorzystywanie nietypowych kształtów płytek oraz łączenie elementów o odmiennych wzorach i / lub fakturach (popularny obecnie motyw patchworkowy), a także pokrywanie nimi ściany na przykład w sposób asymetryczny, co w ostatnim czasie jest bardzo modne.

Drugi sposób jest natomiast szybki i wygodny. Daje świetne efekty aranżacyjne przede wszystkim wtedy, kiedy ściana nad blatem na nawiązywać do określonego stylu w architekturze wnętrz i po prostu budować właściwy dla niego nastrój – stąd m.in. mozaiki drewnopodobne we wnętrzach w stylu eko, kamienne mozaiki o nierównych brzegach płytek w aranżacjach rustykalnych czy kolorowe, szklane mozaiki w nowoczesnych kuchniach.

Ekskluzywny i niepowtarzalny wzór na ścianie

  • Mozaika w wydaniu orientalnym
Piękna, stonowana, mozaika orientalna. Fot. Ceramika Paradyż
Piękna, stonowana, mozaika orientalna. Fot. Ceramika Paradyż

Piękny przykład mozaiki ułożonej z drobnych (9,8 x 9,8 cm), kwadratowych elementów ceramicznych o sześciu różnych wzorach, które można zupełnie dowolnie wykorzystać na ścianie, tworząc za każdym razem unikalne kompozycje. Takie kafelki z „gęstym”, orientalnym ornamentem w nowoczesnej kuchni lub łazience wspaniale godzą bogactwo tradycyjnego wzornictwa ze współczesną prostotą i najmodniejszą obecnie kolorystyką. Prezentowana tu aranżacja ściany nad blatem najlepiej komponuje się z minimalistycznymi formami wyposażenia wnętrza, z rustykalnymi frontami drewnianych mebli, a także finezyjnymi ozdobami w żywych – charakterystycznych dla Orientu barwach (np. kobaltowy błękit). Wnętrze pozostaje stonowane, ale jest równocześnie różnorodne i niezwykle interesujące.

  • Geometryczna mozaika patchworkowa
Patchworkowa mozaika z motywami geometrycznymi. Fot. Ceramika Paradyż
Patchworkowa mozaika z motywami geometrycznymi. Fot. Ceramika Paradyż

Tu zupełnie inna aranżacja ściany nad kuchennym blatem. Efekt geometrycznej, patchworkowej mozaiki, łączący najgorętsze obecnie trendy w architekturze wnętrz, osiągnięty dzięki średniej wielkości, prostokątnym płytkom i trzem rodzajom wzorów, które pozwalają na dużą swobodę kompozycji.

Fot. Ceramika Paradyż
Fot. Ceramika Paradyż

Dekoracja o tak wyrazistym charakterze, bazująca na najmodniejszych dziś motywach geometrycznych i stylistyce patchworku wspaniale prezentuje się zwłaszcza w surowych, nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje szarość i biel. Aranżację tego typu – dla równowagi w wystroju – powinny dopełniać dodatki o „miękkich” kształtach i drewniane wykończenia.

  • „Koronkowa robota”
Mozaika koronkowa. Fot. Ceramika Paradyż
Mozaika koronkowa. Fot. Ceramika Paradyż

Koronkowa mozaika na ścianie ułożona z niezwykle oryginalnych płytek o czterech różnych wzorach to cudowna propozycja aranżacyjna przede wszystkim do wnętrz klasycznych, w których dominują naturalne odcienie perły, złamanej bieli i eleganckiego grafitu.

Fot. Ceramika Paradyż
Fot. Ceramika Paradyż

Kuchenna ściana pokryta takimi „koronkowymi” płytkami tworzącymi przepiękną mozaikę przypomina tradycyjne rękodzieło, idealnie wpisując się jednocześnie we współczesne trendy aranżacyjne. Charakterystyczny, „ażurowy” wzór dodaje kuchni lekkości i nadaje jej wykwintny charakter. Dekoracja ta najlepiej wygląda w towarzystwie wyrazistych barw, mebli i dodatków.

Niebanalne mozaiki ścienne

Wśród gotowych, najmodniejszych obecnie rozwiązań dominują oryginalne mozaiki, dzięki którym także udaje się aranżować ścianę w taki sposób, by zasługiwała na miano „małego dzieła sztuki”. Oto kilka propozycji… Szklana mozaika w stylu glamour (o nietypowym kształcie elementów), dekoracja imitująca mozaikę „z deseczek” we wszystkich odcieniach drewna, wielkomiejska mozaika inspirowana stylistyką betonu oraz mozaika w stylu eko, prezentująca mix różnych tkanin.

ceramika-paradyz-6ceramika-paradyz-7ceramika-paradyz-8ceramika-paradyz-9

 

Mozaiki (od lewej: szkło, drewno, kamień, tkanina). Fot. Ceramika Paradyż

Każda z tych propozycji ma olbrzymi potencjał aranżacyjny. Warto się odważyć i wykreować w swojej kuchni coś nieoczywistego, unikalnego i pozytywnie zaskakującego.

 

Więcej o aranżacji wnętrz na stronie www.paradyz.com/blog

 


∗ Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment