Jak wybrać firmę, która świadczy usługi remontowo-budowlane?

Specjaliści budowlani nie posiadają wrodzonych umiejętności – swoje doświadczenie zdobywają przez lata pracy. Dlaczego warto zdecydować się na usługi od wykonawców, którzy od lat istnieją na rynku? Ich wybór jest gwarantem prawidłowo wykonanych prac wykończeniowych. Jak ocenić kompetencje danej firmy budowlanej? Jak zminimalizować ryzyko ewentualnego rozczarowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Komu zlecić pracę?

Niektórzy zastanawiają się, czy zdecydować się na wybór jednej firmy, która wykonuje kompleksowo wszelkie usługi remontowo-budowlane, czy też – w zależności od charakteru pracy – poszczególne zadanie zlecić pojedynczemu wykonawcy. Jeżeli znajdziesz firmę, która posiada specjalistów z różnych dziedzin, najprostszym rozwiązaniem będzie wybór jednej firmy budowlanej. W ten sposób zaoszczędzisz czas – podpiszesz jedną umowę i łatwiej będzie ci wyegzekwować ewentualne poprawki. Skorzystanie z usług pojedynczych fachowców jest zdecydowanie bardziej czasochłonne. Jest to korzystna opcja dla osób, którzy mają konkretnych specjalistów z danej dziedziny np. w swojej rodzinie lub gronie przyjaciół. Korzystając z ich usług, będziesz mógł sporo zaoszczędzić. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dana firma wykona zlecenie na najwyższym poziomie, możesz zwrócić się do producentów materiałów budowlanych z prośbą, o udostępnienie listy certyfikowanych wykonawców.

 

Zadawaj pytania

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze zadać potencjalnemu zleceniobiorcy kilka pytań, które dotyczą: znajomości technologii i specyfiki materiałów budowlanych (certyfikaty), posiadanego zaplecza technicznego oraz referencji. Możesz też poprosić wykonawcę o portfolio, które jest dokumentacją jego dotychczasowych realizacji. Warto podpytać o kontakt z innymi inwestorami, którzy mieszkają w obiektach, wybudowanych przez firmę wykonawczą. Rozmowa z byłymi klientami pozwoli na skonfrontowanie rzeczywistych efektów pracy z tym, co obiecuje dana firma. Jedną z najlepszych rekomendacji jest tzw. poczta pantoflowa. Referencje osób, którzy skorzystali z usług danej firmy budowlanej i rekomendują ją innym, są najbardziej wiarygodnym źródłem informacji.

 

Ustal kosztorys

Inwestycja w budowę domu lub remont, znacznie obciąża budżet. Dlatego przed zatrudnieniem firmy budowlanej dobrze jest oszacować, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć. Aby ustalić harmonogram prac oraz koszty, konieczne jest zapoznanie wykonawcy ze szczegółowym projektem architektoniczno-budowlanym. Często zdarza się, że wcześniej ustalona kwota budowy lub prac remontowych ulega zmianie. Dobrze być przygotowanym na taką ewentualność i mieć w zanadrzu dodatkową sumę pieniędzy.

Przy wycenie dobrze jest poprosić o pomoc specjalistę. Jeżeli wiesz, jakiego rodzaju materiały budowlane zamierzasz kupić, wykonawca przygotuje dla ciebie wstępny kosztorys. Przybliżoną cenę kosztów możesz obliczyć używając kalkulatorów budowlanych online. Pamiętaj, że na ceny usług mają wpływ: jakość materiałów, doświadczenie firmy, warunki umowy oraz terminowość wykonywanych zleceń. Różnice w cenach wynikają z na ogół z jakości użytych materiałów, obróbki oraz pracy.

 

 Umowa z wykonawcą

Przy konstruowaniu umowy z wykonawcą bardzo ważne jest określenie, która ze stron zajmie się zaopatrzeniem w materiały budowlane. Jeżeli nie znasz się na tego rodzaju produktach, lepiej powierz zakupy specjalistom. Pamiętaj jednak, aby mieć pod kontrolą, czy zakupiony towar jest zgodny z tym, co jest wyszczególnione na rachunku lub fakturze. Dopilnuj, aby w umowie znajdował się także zapis mówiący o 24 miesięcznej gwarancji na wykonane usługi oraz karach umownych, w przypadku opóźnień lub ewentualnego uszkodzenia mienia.

Niezależnie od tego, czy do prac wykończeniowych zatrudnisz ekipę budowlaną, czy pojedynczego fachowca, dobrze jest na bieżąco czuwać nad przebiegiem prac. Dzięki temu, w razie zauważenia ewentualnej fuszerki, będziesz mógł w porę interweniować i prosić o jej niezwłoczne usunięcie.

 

Kiedy odstąpić od umowy

Jeżeli nie jesteś zadowolony z efektów pracy zatrudnionej przez siebie firmy, masz prawo do odstąpienia od umowy, a nawet  roszczeń finansowych, rozstrzyganych na drodze sądowej. Do największych bolączek inwestorów należą: niedotrzymywanie terminów, nanoszenie poprawek oraz nagły wzrost kosztów budowy.

Zarówno budowa, jak i remont są dość nieprzewidywalnymi przedsięwzięciami. Jednak zbyt duże różnice kosztów, w stosunku do założonego wcześniej planu budżetowego, mogą wskazywać na nieuczciwość wykonawcy. Pamiętaj, że masz prawo do wglądu we wszystkie rachunki oraz faktury, a wykonawca nie może odmówić ci ich udostępnienia i możliwości wglądu.

 

Firmy budowlane ogłaszają swoje usługi zarówno w prasie, jak i w sieci. Z przykładowymi ofertami możesz zapoznać się poniżej:

http://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont

 


∗ Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment