Jak ochronić dach przed ptakami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gdy budujemy lub wymieniamy dach zwykle nie myślimy o teoretycznie mało szkodliwych ptakach. W rzeczywistości mogą one bardzo zniszczyć pokrycie dachowe i uprzykrzyć życie mieszkańcom. Podpowiadamy jak zabezpieczyć dach przed ptakami i uniknąć kłopotów.

Ptaki zanieczyszczają rynny, gzymsy i elewację, co ma duży wpływ na trwałość tych elementów. Jednak nie tylko to może okazać się problemem. Ptaki są nosicielami chorób, wielu bakterii i mogą powodować alergie. Kiedy zagnieżdżą się w okolicach dachu mogą do nas dochodzić ciągłe ptasie odgłosy. Istnieją jednak sposoby, aby zapobiec wszystkim tym zagrożeniom.

Już na etapie kładzenia pokrycia warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachu przed ptakami – przed przedostawaniem się ptactwa i gryzoni pod pokrycie dachowe chronią tzw. wróblówki, czyli grzebienie okapu z wkładką wentylacyjną. Fot. Blachotrapez
Już na etapie kładzenia pokrycia warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dachu przed ptakami – przed przedostawaniem się ptactwa i gryzoni pod pokrycie dachowe chronią tzw. wróblówki, czyli grzebienie okapu z wkładką wentylacyjną. Fot. Blachotrapez

Ptaki dostają się często pod dachy budynków przez źle wykończony okap lub niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Najbardziej popularnym sposobem odstraszenia są kolce. Dzięki nim ptaki nie są w stanie usiąść na gzymsach czy krawędziach dachów. Należy jednak pamiętać, że montaż kolców jest związany z restrykcjami prawnymi. Kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków i nie zagrażającym ich bezpieczeństwu (np. wewnątrz balkonów).

Gdy na naszym budynku zostało już zbudowane gniazdo, na założenie kolców potrzebna będzie zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska. – Kolce są zabezpieczeniem przede wszystkim przed toksycznymi odchodami, które ptaki zostawiają na gąsiorach lub kominach. Poza kolcami bardzo dobrym zabezpieczeniem są wróblówki, czyli grzebienie okapu z wkładką wentylacyjną. Montuje się je na pierwszą łatę pod blachę lub dachówkę ceramiczną. Utrudniają one przedostanie się nie tylko ptactwa, ale też różnych gryzoni i owadów pod dach – mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez zajmującej się produkcją pokryć dachowych.

Aby zabezpieczyć szczeliny wentylacyjne w okapie dachu warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w grzebień okapu, grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśmę wentylacyjną okapu. Grzebień okapu najlepiej stosować przy pokryciach z dachówek profilowanych. Gdy jednak potrzebny jest większy wlot powietrza pod pokrycie lepiej zdecydować się na grzebień z kratką wentylacyjną.

Odpowiednie zabezpieczenie dachu już podczas montażu pozwoli uniknąć często nieskutecznej walki z ptakami. Pamiętajmy o korzystaniu z materiałów zaufanych producentów poleconych przez dekarzy.

www.blachotrapez.eu

Udostępnij ten wpis

Post Comment