Dom z ceramiki – wybór Polaków w 2015 roku

Ceramika to wciąż najpopularniejszy w naszym kraju materiał do budowy domu. W raporcie o preferencjach budowlanych Polaków w 2015 roku*, 80% badanych najbardziej ufa solidnym ścianom murowanym, a aż 38% z nich zdecydowało się na ściany z pustaków Porotherm. Co istotne, większość inwestorów dąży do zakończenia budowy w przeciągu roku lub dwóch lat. Stąd można wnioskować, że nowe technologie, które są bezpieczne, suche i szybkie stanowią odpowiedź na potrzeby rynku. Takie, jak te oferowane przez firmę Wienerberger, producenta systemów Porotherm, łączących tradycyjny materiał i najnowocześniejsze rozwiązania.   

Murowanie w systemie Porotherm Dryfix. Fot. Wienerberger
Murowanie w systemie Porotherm Dryfix. Fot. Wienerberger

Serwis oferteo.pl w corocznym raporcie podsumowuje tendencje budowlane wśród Polaków, takie jak preferowany metraż domu, wybierane materiały, czy czas trwania budowy. Niezmiennie w kategorii „z czego się buduje?” wygrywa ceramika, zarówno w segmencie produktów na ściany, jak i dachy. Raport wskazuje też najczęściej wybierane marki materiałów. W zeszłym roku aż 38% decydujących się na tradycyjną, murowaną ścianę wybrało pustaki ceramiczne Porotherm. Produkty te łączą w sobie najbardziej pożądane cechy. Z jednej strony, bazują na naturalnym, tradycyjnym materiale jakim jest ceramika. Z drugiej, w procesie produkcji wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, które pozwalają wydobyć z tego budulca doskonałe parametry izolacyjności cieplnej, zapewnić ich najwyższą trwałość i umożliwić szybki montaż.

Sucha ceramika – szybki finał budowy

Jak wykazał raport bardzo ważna dla Polaków jest również szybka realizacja marzenia o własnym domu. Ankietowani deklarowali, że cały proces inwestycyjny, od kupna działki do ukończenia budowy, najczęściej zajmował im od roku do dwóch lat (38%). Dużą grupę (aż 25%) stanowili też inwestorzy, którzy w niecały rok mogli się już przeprowadzić. Z obserwacji rynku, można przypuszczać, że szybkie tempo budowy podyktowane jest często oszczędnością czy warunkami kredytu, stąd istotnym aspektem przy wyborze technologii i materiałów jest maksymalnie krótki czas, w którym osiągają one deklarowane parametry. Z tego względu, należy zwrócić uwagę na wilgotność murowanych ścian. Im są one bardziej suche, tym szybciej można realizować kolejne etapy inwestycji, a finalnie wprowadzić się do domu. Stąd też zapewne duża popularność produktów Porotherm. Wśród konkurencyjnych materiałów ściennych, ceramika wyróżnia się tym, że na końcu procesu produkcyjnego jest sucha. Wypalanie gliny w temperaturze 900oC gwarantuje pozbycie się wilgoci z gotowego produktu.

Zaprawa Porotherm Dryfix. Fot. WIenerberger
Pustaki ceramiczne Porotherm oraz sucha zaprawa Porotherm Dryfix to idelane połączenie umożliwiające szybki montaż, całkowitą eliminację mostków termicznych i osiagnięcie przez ściany swoich parametrów już po 48 godzinach od wymurowania. Fot. WIenerberger

Kolejnym kluczowym czynnikiem jest czas wysychania gotowej ściany. Suche pustaki ceramiczne połączone tradycyjną zaprawą, zawierającą wodę pobiorą niewielką część wilgoci tzw. technologicznej. Jednak ściana ceramiczna to konstrukcja murowa, która wysycha w najkrótszym czasie – potrzebuje zaledwie ok. 6 miesięcy, by zupełnie pozbyć się wilgoci. Dzięki temu, cały proces budowlany można z łatwością zamknąć w ciągu jednego sezonu. Stanowi to ogromną przewagę ceramiki nad innymi rozwiązaniami, w przypadku których woda nagromadzona w murach może wysychać wiele miesięcy, a nawet lat. O ile w okresie letnim proces ten odbywa się w sposób naturalny (słońce, ciepłe powietrze), to zimą energia na osuszanie pochodzi z instalacji grzewczych, a jej koszt ponosi inwestor.

Utrzymujące się zawilgocenie ścian jest nie tylko uciążliwe i kosztowne, wpływając na obniżenie parametrów termoizolacyjnych ściany, ale może również niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Zarodniki grzybów są powszechnie obecne nawet w niezanieczyszczonym powietrzu, a żeby rozwinąć się na powierzchni murów potrzebują jedynie wody. Najczęściej nie są widoczne, choć zawsze niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, poziom wilgoci w ścianach, a także czas ich wysychania wymaga szczególnej uwagi, by móc cieszyć się zdrowiem we własnym domu i uniknąć alergii.

Porotherm Dryfix – sucha ceramika + sucha technologia

Jak jeszcze można przyspieszyć realizację marzenia o domu? Stosując nowoczesne technologie np. oparte na tzw. suchej zaprawie. Porotherm Dryfix jest pod tym względem doskonałym rozwiązaniem. Umożliwia szybki montaż, a dzięki zastosowaniu zaprawy pozbawionej wody, ściany osiągają swoje parametry już po 48 godzinach od wymurowania (dla porównania przy tradycyjnej zaprawie zajmuje to ok. miesiąca). Przy tak skróconym procesie inwestycyjnym, dom spełnia wszystkie wymogi energooszczędnego, przyjaznego dla zdrowia i bezpiecznego budownictwa, jeszcze przed wprowadzeniem się domowników.

System Porotherm Dryfix to pustaki ceramiczne i sucha zaprawa cienkospoinowa Porothrem Dryfix (pianka aplikowana za pomocą załączonego pistoletu). Fot. Wienerberger
System Porotherm Dryfix to pustaki ceramiczne i sucha zaprawa cienkospoinowa Porothrem Dryfix (pianka aplikowana za pomocą załączonego pistoletu). Fot. Wienerberger

System Porotherm Dryfix to kompletne rozwiązanie, umożliwiające wykonanie wszystkich ścian budynku, czyli pustaki ceramiczne oraz nowoczesna, sucha zaprawa do murowania cienkospoinowego. Pustaki w tej technologii mają specjalnie szlifowane powierzchnie wsporne, co sprawia, że po zestawieniu idealnie do siebie przylegają, a zastosowana zaprawa jest niewidoczna w gotowym murze. Tak cienka spoina niemal do zera eliminuje ryzyko tworzenia się mostków termicznych w murze, przez które ucieka ciepło. Jednocześnie wiązanie jest bardzo wytrzymałe, co potwierdza aprobata techniczna (ITB) oraz bezpieczne, co stwierdza atest PZH. Aplikacja zaprawy Porotherm Dryfix jest łatwa i błyskawiczna, dzięki czemu czas murowania jest krótszty o połowę w stosunku do tradycyjnej technologii łączenia na zaprawę cementowo-wapienną. Brak wody w zaprawie Porotherm Dryfix pozwala na murowanie w temperaturach do -5°C, co dodatkowo przyspiesza proces budowy. Szczególnie istotne i warte podkreślenia jest to, że prawidłowo wybudowane ściany w systemie Porotherm Dryfix praktycznie niwelują ryzyko utrzymywania się wilgoci i tym samym tworzenia się oraz namnażania grzybów czy pleśni.

* Raport przygotowany przez serwis oferteo.pl, Jakie domy były budowane w 2015 roku?

***

O Wienerberger

Wienerberger – obecna na rynku polskim od 1995 roku firma jest częścią globalnego koncernu Wienerberger AG, towarzyszącego budującym inwestorom od 1819 roku. Połączenie prawie 200 letniej tradycji z najnowocześniejszymi technologiami powoduje, że od wielu lat zajmuje na polskim rynku pozycję lidera jakości i innowacji. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania do budowy domu, pozwalające na prowadzenie inwestycji według najwyższych standardów: ceramiczne cegły konstrukcyjne i pustaki stropowe Porotherm, dachówki ceramiczne Koramic oraz cegły klinkierowe Terca.

Misją Wienerberger jest tworzenie nowoczesnego budownictwa, przyjaznego dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Efektem takiego podejścia jest e4 Brickhouse, czyli koncepcja budynku niemal zeroenergetycznego. Zrealizowany projekt e4 Brickhouse spełnia restrykcyjne wymagania Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczące zużycia energii, które wejdą w życie od 2021 roku. Symbol e4 określa cztery istotne dla firmy obszary:

  • energy (energia): efektywny energetycznie projekt domu
  • environment (środowisko): materiały budowlane przyjazne dla środowiska i stosowanie odnawialnych źródeł energii
  • emotion and health (samopoczucie i zdrowie): przyjazny klimat i komfort życia
  • economy (ekonomia): przystępne koszty budowy i eksploatacji

Udostępnij ten wpis

Post Comment