Czy chudy beton można zastosować pod fundamenty?

Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Co więcej, jego konkurencyjność w porównaniu z innymi materiałami sprawia, że jest chętnie stosowany do wznoszenia rozmaitych obiektów, takich jak drogi czy budynki. A czym jest tzw. chudy beton? Czy można go stosować pod fundamenty? Jakie ma właściwości i czym różni się od innych mieszanek betonowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule. Przyjemniej lektury!

Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com

Czym właściwie jest beton?

Beton to kompozyt, który powstaje w wyniku połączenia cementu, wody i kruszywa – najczęściej jest to piasek i żwir, ale niekiedy także keramzyt, poprawiający izolacyjność termiczną mieszanki betonowej. Mieszanka betonowa zawiera również dodatki i domieszki, nadające jej odpowiednie właściwości.

 


Ciekawostka

Egipcjanie jako czynnik wiążący, wykorzystywali kruszony gips, Rzymianie natomiast stosowali do tego celu pył wulkaniczny lub zmielone stare cegły.


 

Właściwości chudego betonu pod fundamenty

Chudy beton to materiał, który wyróżnia się stosunkowo niską zawartością cementu. W praktyce, wytrzymałość betonu nie przekracza 10 MPa. Z uwagi na niską wytrzymałość, chudy beton świetnie sprawdza się jako materiał wyrównawczo-podkładowy, a jedną z jego głównych funkcji jest ustabilizowanie podłoża pod konstrukcje budowlane. Chudy beton jest więc często stosowany jako warstwa, układana bezpośrednio pod fundamenty. W praktyce, chudy beton jest też często wykorzystywany podczas budowy tzw. fundamentów schodkowych.


A czym jest chudy beton?

Konsystencja chudego betonu może nieco przypominać wilgotną ziemię, zaś w przypadku betonów półsuchych bywa bardziej plastyczna lub płynna.

Zważywszy na proporcje składników, stosowanych do sporządzenia mieszanki, beton chudy charakteryzuje się niewielką wytrzymałością na ściskanie. Co istotne, koszty samodzielnego przygotowania betonu chudego, mogą tylko nieznacznie obniżyć koszty całej inwestycji, w związku z czym dużo lepszym pomysłem jest zamówienie go u renomowanego producenta, np. ze strony internetowej http://betonnadom.pl/o-firmie/sprzedaz-betonu. O bardziej szczegółowe informacje, związane z zastosowaniem chudego betonu pod fundamenty, warto pytać specjalistów, pracujących bezpośrednio u producenta.

 

Funkcje chudego betonu

Chudy beton spełnia kilka, bardzo istotnych funkcji, niezwykle istotnych podczas wznoszenia fundamentów konstrukcji budowlanych. Tzw. „chudziak” pomaga m.in. układać ławy z betonu konstrukcyjnego – w takim przypadku zapewnia skuteczną ochronę przed mieszaniem się z  podłożem gruntowym, które mogłoby doprowadzić do obniżenia wytrzymałości stwardniałego betonu.

W praktyce, chudy beton znajduje zastosowanie na każdej budowie – doskonale nadaje się pod fundamenty, ale może być także wykorzystywany do posadzek. Przy wylewaniu fundamentów, jego zadaniem jest wyrównanie podłoża oraz zmniejszenie napływu i odpływu wody z betonu konstrukcyjnego.

Chudy beton jest bardzo często stosowany również w budownictwie przemysłowym:

  • jako podkład pod posadzki w halach magazynowych;
  • jako materiał na podbudowę nawierzchni wykonanych z masy mineralno asfaltowej, potocznie zwanym „asfaltem” lub betonu cementowego.

W praktyce tzw. „chudziak” może być także stosowany jako warstwa wyrównująca pod podłogi, przy czym wówczas stanowi pierwszą warstwę – stabilizującą i wówczas staje się podstawą, na której można układać kolejne warstwy: izolacyjną, jastrych anhydrytowy, warstwy wykończeniowe, a w końcu parkiet, płytki, panele lub okładziny podłogowe.

Zastosowanie kilkucentymetrowej warstwy chudego betonu może być również podstawą pod budowę komina. Dopiero na tak przygotowanej wylewce, której grubość powinna wynosić 5-10 cm, można rozkładać zbrojenie oraz beton, a następnie budować fundament pod komin.

 

Stosowanie chudego betonu pod fundamenty – korzyści

Jak już zostało wspomniane, chudy beton to materiał, którego stosowanie w znacznym stopniu pomaga skutecznie ustabilizować podłoże, w związku z czym doskonale sprawdza się jako mieszanka pod fundamenty.

Z uwagi na stosunkowo niską klasę wytrzymałości, chudy beton jest relatywnie tani, a tym samym znacznie zmniejsza koszty inwestycji budowlanych, zaś dzięki rozmaitym konsystencjom, można za jego pomocą układać podbudowę o każdym spadku i kształcie.

 


*Artykuł sponsorowany

Udostępnij ten wpis

Post Comment