BUDOWA DOMU Z PIWNICĄ – na co zwrócić uwagę

Wiele osób przed wyborem projektu domu zmaga się z dylematem, czy budować domu z piwnicą czy bez. Posiadanie piwnicy ma zarówno zalety, jak i wady. Śledząc fora internetowe nietrudno zauważyć, że to dosyć sporny temat wśród jej przeciwników i zwolenników. Na co warto zatem zwrócić uwagę?

Fot. Archeton.pl
Fot. Archeton.pl

Otóż w pierwszej kolejności musimy sprawdzić poziom wód gruntowych. Może okazać się, że taka inwestycja przy wysokim poziomie wód nie będzie opłacalna. Poziom wody gruntowej i rodzaj gruntu, na jakim będzie posadowiony budynek, będą miały wpływ na stan zawilgocenia ścian oraz podłóg w piwnicy. Jeśli wody gruntowe przebiegają wysoko to mury piwnic będą narażone na ciągły kontakt z wodą. W gruntach piaszczystych i przy wodzie gruntowej poniżej poziomu posadowienia piwnice na ogół są suche.

 

Kolejny ważny aspekt jaki należy rozważyć to koszty budowy, bo posiadanie i budowanie domu z piwnicą wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi. Budowa podziemnej kondygnacji komplikuje i zwiększa koszt prac fundamentowych. Konieczne jest jej zaizolowanie cieplne oraz hydroizolacja. Pamiętajmy, że odpowiednio zaizolowana piwnica, nie przysporzy nam w przyszłości kłopotów (przymarzanie fundamentów, grzyby, wilgoć, zalanie).

 

Powinniśmy również rozpatrzyć własne indywidualne potrzeby i zastanowić się, czy rzeczywiście budowa domu z piwnicą będzie dla nas użyteczna.

 

Dom z piwnicą chciała przede wszystkim moja żona, która nie wyobrażała sobie domu bez chłodnego i ciemnego miejsca na jej przetwory, którym ja nie potrafię się oprzeć J Po drugie chcieliśmy mieć dużą kotłownię, na opał stały (ekogroszek). Nie wyobrażałem sobie umiejscowienia kotłowni na poziomie „mieszkalnym” – ze względu na składowanie opału, powstały przy spalaniu popiół oraz ze względu na ilość wymaganego miejsca (kotłownie na opał stały potrzebują większej powierzchni niż pomieszczenia, w których znajduje się piec na ogrzewanie gazowe)

– komentuje pan Rafał, który mieszka w domu według projektu Chaber-2.

 

Tak, to prawda, wiele osób chwali piwnicę za to, że stanowi miejsce na „graty”. Piwnica stanowi znakomitą przestrzeń na podręczny warsztat, spiżarnię, można tam urządzić pralnię, suszarnię i prasowalnię. Mając taką oddzieloną od reszty domu część gospodarczą, powierzchnię mieszkalną można wówczas aranżować nie myśląc o składowaniu sprzętów i opału. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w piwnicy lokować również pomieszczenia służące do  rekreacji, takie jak siłownia, sauna i kino domowe. Z pewnością kondygnacja podziemna przydaje się, gdy potrzebujemy pomieszczeń odizolowanych akustycznie od reszty domu np. pokoju do gry na instrumentach muzycznych albo warsztatu majsterkowicza.

Czasem bez piwnicy trudno optymalnie wykorzystać powierzchnię działki. W przypadku mniejszych działek lub takich z dużym spadkiem terenu ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie w piwnicy garażu. Oszczędzamy wtedy teren pięknej działki wokół domu, zyskując miejsce na garaż (może być dwustanowiskowy) czy też pomieszczenia gospodarcze. Poza tym naturalna skarpa na działce to świetna okazja do stworzenia domu o interesującej architekturze;) W ofercie Archetonu takie rozwiązanie proponują np. projekty Sonia, Fiona Stok, Wiki Stok i Filon.

 

Jak zdecydowaliśmy się na piwnicę prawie każdy był sceptyczny, a po co? to dużo drożej, itp. Dzisiaj jak już dom niemal stoi i widać przestrzeń jaką oferuje piwnica dużo mówi jakbym teraz budował to raczej z piwnicą, przydaje się;-) Także nie warto spieszyć się w wyborem projektu i dokładnie to przemyśleć. Nam Sonia zaoferowała wszystko co potrzebowaliśmy, niewielką stosunkowo przestrzeń a przy tym dość przemyślany układ. Poza szerokością drzwi garażowych nie zmieniłbym w tym projekcie niczego

– pisze cage23 na naszym forum

 

Niezależnie od argumentów różnych inwestorów warto solidnie przeanalizować różne aspekty (rodzaj gruntu, zagospodarowanie terenu, wielkość i kształt działki, koszty, indywidualne potrzeby…) i wtedy podjąć właściwą decyzję, czy budować dom z piwnicą czy bez.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą kolekcją domów podpiwniczonych,

http://www.archeton.pl/projekty-domow-z-piwnica

być może wśród tak szerokiej oferty znajdą się projekty, które spełnią Państwa oczekiwania.

 


*Artykuł sponsorowany

 

Udostępnij ten wpis

1 Komentarz - Napisz komentarz

Post Comment